8 příznaků, které upozorňují na rozvíjející se demenci: Nenechte si sebrat nejšťastnější roky života

Demence je onemocnění mozku, které způsobuje ztrátu kognitivních funkcí. Čím dříve je diagnostikována, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu. Nepodceňujte proto její příznaky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Demence je velmi děsivá nemoc nejen pro nemocného, ale i pro jeho blízké, protože výrazně změní každodenní život celé rodiny. Mozek pacienta totiž trpí postupným útlumem činnosti, což ovlivňuje především myšlení, paměť a činí člověka zcela závislým. Neurochirurg Seunggu Han, M.D. vysvětluje, že jako každá nemoc má i demence několik stupňů a v závislosti na tom, jak rychle se rozvíjí a v jaké fázi je odhalena, lze zastavit její progresi a zmírnit příznaky.  Nezapomeňte také, že čím dříve je tento stav diagnostikován, tím větší je šance na rychlou a úspěšnou léčbu.

Co to demence je

Demence je zhoršení kognitivních funkcí. Aby se jednalo o demenci, musí duševní porucha postihovat alespoň dvě mozkové funkce. Demence může postihovat:

  • paměť
  • myšlení
  • řeč
  • úsudek
  • chování

Demence může být způsobena různými nemocemi nebo úrazy. Mentální poruchy mohou být mírné až těžké. Může také způsobit změny osobnosti. Některé typy demence jsou progresivní. To znamená, že se v průběhu času zhoršují. Některé typy jsou léčitelné nebo je dokonce lze zvrátit. Někteří odborníci omezují pojem demence na nevratné zhoršení duševního stavu.

iZdroj fotografie: Freepik

Nejčastější rané příznaky demence

Níže naleznete 8 nejčastějších časných příznaků demence, které vám pomohou ji včas diagnostikovat. 

1. Ztráta respektu k pravidlům

Lidé s demencí začínají ztrácet respekt ke společenským normám. To znamená, že člověk začne ignorovat jednoduché principy, protože demence napadá tu část mozku, která je zodpovědná za sociální normy.

2. Hromadění věcí

Demence je spojena s nutkavými sklony, jako je hromadění věcí a odpadků. To znamená, že se člověk těžko loučí s věcmi, které nepotřebuje, a hromadí je.

3. Změny čichu

Lidé se špatným čichem mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence. Důležité je, že tento příznak se na rozdíl od ostatních příznaků obvykle objevuje před 9. rokem života.

4. Opakované myšlenky nebo činnosti

Člověk trpící demencí, má tendenci opakovat otázky, mnohokrát vyprávět stejný příběh a provádět stejné činnosti.

5. Změny chuťových pohárků

Při rozvíjející se demenci ztrácejí chuťové buňky své původní vlastnosti. Lidé s demencí proto nedokáží rozpoznat, zda je potravina zkažená nebo ne.

6. Smysl pro humor

Když zaznamenáte poměrně závažnou změnu ve svém smyslu pro humor a baví vás spíše nevtipné věci, pak je váš mozek pod útokem. Totéž platí pro sarkasmus.

7. Nedostatek empatie

Tato porucha postihuje tu část mozku, která je zodpovědná za chování, stejně jako schopnost pochopit, proč se něco hodí nebo rozpoznat sociální náznaky. Například člověk může říct něco špatného či zraňujícího a necítit výčitky svědomí, které by dříve pociťoval.

8. Finanční problémy.

Demence může způsobit, že nebudete schopni hospodařit s penězi. Mnozí to přičítají stárnutí, ale není tomu tak. 

Jaká změna v chování vás přivedla k myšlence, že se jedná o demenci?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus