Suchá kůže, špatný spánek, častý kašel: 8 negativních zdravotních důsledků topné sezóny, o kterých mnoho lidí neví, ale rozhodně by mělo

Topná sezóna má negativní vliv nejen na vaši peněženku, ale také na vaše zdraví. Plicní lékař objasňuje 8 neblahých důsledků, které má na zdravotní stav.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S nástupem topné sezóny se zvyšuje i počet onemocnění horních dýchacích cest. Mnoho lidí má totiž doma sice teplý, ale suchý vzduch. Přetopené domácnosti se většiny lidí letos sice rozhodně týkat nebudou, ale ani studený suchý vzduch není pro organismus vhodný. Plicní lékař Adithya Cattamanchi, M. D. vysvětluje, že příliš suchý vzduch může negativně ovlivnit zdraví hned v několika ohledech. Od již zmíněných onemocnění dýchacích cest přes podráždění očí až po kožní potíže. Může také zvyšovat riziko vzniku některých onemocnění.

Jak může příliš suchý vzduch ovlivnit zdraví

Doporučuje se udržovat vlhkost vzduchu mezi 30 a 50 procenty. Pokud je vzduch sušší, zvyšuje to riziko několika typů zdravotních problémů:

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Astma, bronchitida a další onemocnění dýchacích cest

Studený a suchý vzduch může zhoršovat příznaky astmatu. Je to způsobeno tím, že suchý vzduch může způsobit vypařování tekutiny, která hydratuje průdušky. Dýchací cesty tak mohou být náchylné k podráždění. Pokud trávíte příliš mnoho času v prostředí s příliš suchým vzduchem, mohou se kromě astmatu zhoršit také příznaky bronchitidy, sinusitidy a dalších respiračních onemocnění.

2. Bolest v krku

Suchý vzduch může způsobovat také bolest a zánět v krku. Ve studii z roku 2013, které se zúčastnilo 45 dobrovolníků, poslali vědci účastníkům studie do krku proud studeného suchého vzduchu. Čím nižší byla teplota a vlhkost vzduchu, tím větší bolest a podráždění dobrovolníci hlásili.

3. Podráždění očí

K podráždění očí přispívá nejčastěji klimatizace, která udržuje nízkou vlhkost vzduchu. Suchý vzduch může ovlivnit slzný film, který chrání rohovku před poškozením. Na očích se vám mohou tvořit malé suché skvrny, takže budete zranitelnější vůči jiným druhům dráždivých látek.

4. Suchá pokožka a dermatitida

Dle výzkumů může suchý vzduch v místnostech, zejména v klimatizovaném prostředí, vést k drsné a suché pokožce a může zhoršit příznaky ekzémů. Příliš suchý vzduch může rovněž snížit pružnost vaší pokožky, a navíc oslabuje ochrannou bariéru pokožky.

5. Krvácení z nosu

Krvácení z nosu je častým důsledkem suchého vzduchu. Krvácení z nosu je sice častější v zimních měsících, kdy jsou domácnosti a kanceláře vytápěné, ale může se objevit v jakémkoli ročním období, kdy je v místnosti nízká vlhkost vzduchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Vyšší úroveň stresu

Podle výzkumu může dlouhodobý pobyt ve velmi suchém vzduchu v místnosti zvyšovat hladinu stresu. Ve studii z roku 2020 vědci sledovali srdeční tep a úroveň stresu pracovníků ve čtyřech samostatných budovách s různou úrovní vlhkosti vzduchu. Zjistili, že ti, kteří pracovali v budovách se sušším vzduchem, měli srdeční tep, který indikoval stresovou reakci. Stejní účastníci si také stěžovali na horší spánek.

7. Dehydratace

Dlouhodobý pobyt ve velmi suchém vnitřním prostředí může vyčerpat hladinu tekutin v těle. Ve studii z roku 2006 vědci zjišťovali úroveň hydratace pracovníků, kteří trávili většinu dne v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu. Když analyzovali jejich moč, zjistili, že je mnohem koncentrovanější než u pracovníků v jiných částech závodu. Koncentrace moči je jedním z biomarkerů dehydratace.

8. Riziko infekce

Klinické výzkumy naznačují, že suchý vzduch může zvyšovat riziko onemocnění chřipkou, nachlazením, nebo dokonce zápalem plic. Studie z roku 2016 odhalila nárůst úmrtí na chřipku a zápal plic po nástupu chladného počasí. Autoři studie označili za viníka teplo v interiéru. Vysvětlují, že teplý a suchý vzduch může prodlužovat životnost virů. Suchý vzduch může také ovlivnit vaši schopnost bojovat proti virovým infekcím tím, že oslabuje a snižuje množství nosního hlenu, který je součástí přirozené obrany těla proti těmto zárodkům.

Jak předcházet problémům se suchým vzduchem

Pokud je v místě, kde žijete nebo pracujete, neobvykle suchý vzduch, vyzkoušejte následující doporučení:

  • Použijte zvlhčovač vzduchu.
  • Po sprchování či koupání nechte otevřené dveře do koupelny.
  • Zvlhčujte pokožku krémem, dokud je ještě vlhká po sprchování nebo koupání.
  • Sušák na prádlo dejte do ložnice nebo obývacího pokoje.
  • Používejte zvlhčující nosní sprej nebo si zavlažujte nosní dírky pomocí nosní konvičky.
  • Používejte balzám na rty, abyste předešli suchým a popraskaným rtům.
  • Pijte dostatek vody.

Jak doma zvlhčujete vzduch?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články