Jak funguje japonská alternativní medicína reiki? Její název je v překladu „božská energie“ a historie sahá až do roku 1922

Kromě pomoci tradiční západní medicíny si od mnoha zdravotních neduhů lidé ulevují i pomocí alternativních způsobů léčby, a to nejčastěji japonských nebo čínských.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Za alternativní medicínu jsou považovány ty postupy a metody, jejichž účinnost nebyla úspěšně otestována současnými vědeckými metodami. Neznamená to přitom, že je alternativní medicína neúčinná, protože některým lidem opravdu pomáhá. To platí i o japonské reiki. Profesorka medicíny Gail Geller, Sc.D. svůj výzkum zaměřila na komunikaci s pacientem, a to i v rámci alternativní medicíny a paliativní péče.

Co je to reiki

V překladu znamená reiki „božská energie“. Reiki má tedy duchovní povahu, ale není náboženstvím. Všechny nemoci, podle učení reiki, způsobuje narušení nebo zablokování této energie, přičemž dodáním nové energie z vesmíru dojde k jejich odstranění. Nedostaví-li se úspěch, pak jen proto, že pacient odmítá tuto energii přijmout.

V současné době existuje reiki v mnoha formách a směrech. Tato neinvazivní metoda je vesměs považována za bezpečnou a bez škodlivých vedlejších účinků. Síla proudění závisí na přijímajícím člověku a řídí se jeho potřebou. Reiki ale není určena k náhradě léčebného plánu schváleného lékařem, může jej ale podporovat a urychlovat.

Co se děje během reiki sezení

Typické reiki sezení trvá mezi 20 až 90 minutami. Na úvod jsou zjištěna očekávání a představeny záměry. Pacient pohovoří o svých potížích, které chce řešit, případně ukáže místa na těle, která jsou citlivá na dotek. Poté si lehne na podložku a je přikryt přikrývkou. Na pozadí velmi často hraje uklidňují relaxační hudba. Z větší části sezení probíhá beze slov, přičemž vyškolený terapeut pohybuje rukama po pacientově těle, především v místě bolesti nebo potíží.

iZdroj fotografie: Pixabay
K léčení formou reiki se využívají i drahé kameny a polodrahokamy

Použití krystalů v průběhu reiki sezení

Terapeut může během reiki sezení používat krystaly, které jsou považovány za další léčebný prvek. Měly by pomáhat uvolňovat emocionální nebo mentální bloky. Neexistuje ale žádný výzkum, který by podpořil tvrzení, že použití krystalů zlepšuje léčbu. Někteří lidé s nimi ale mají dobrou zkušenost, protože jim opravdu pomohly. Využívá se například růžový křemen, ametyst, měsíční kámen, topaz, turmalín a akvamarín.

Jak se naučit provozovat reiki

V současné době existují i v České republice individuální i skupinové kurzy, kde se zájemci naučí praktikám reiki, a to ve čtyřech úrovních. Finančně vychází jedna úroveň přibližně na 3 až 7 tisíc korun. Kurzy jsou určené každému, kdo se chce naučit vnímavosti, odstraňování napětí a strachů a posílit vnitřní vibrace.

Jaké jsou vaše zkušenosti s alternativní medicínou reiki?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články