Užívání antikoncepce u mladých dívek nemusí být jenom za účelem nechtěného otěhotnění. Přináší s sebou i řadu zdravotních benefitů, ale rovněž rizik. Poznejte je.
Pokud jste rodičem dospívajícího, témata rozhovorů, jako je sex a antikoncepce, můžou být nepříjemné, ale mluvit o nich je nezbytné. Je důležité dát svému dítěti najevo, že vám na něm záleží a že ho podporujete. Potýkají se s tlakem vrstevníků a činí rozhodnutí, jako je například sexuálně aktivní život. Jak říká lékařka pro mladistvé, Krishna Upadhya, „Výzkumy ukazují, že většina dospívajících začíná se sexem před dosažením 18 let. Usnadnění přístupu k antikoncepci nepovede k větší chuti na sex, ale povede k menšímu počtu nechtěných těhotenství.“
Na co všechno antikoncepce slouží
Ne každý dospívající, který potřebuje antikoncepci, je sexuálně aktivní. Existuje řada jiných důvodů pro její užívání, jako je třeba zmírnění silné menstruace, snížení intenzity menstruačních křečí, úprava menstruačního cyklu a léčba hormonálního akné. V případě syndromu polycystických ovarií jsou často předepisovány antikoncepční pilulky, které pomáhají kontrolovat hladiny hormonů a regulovat nepravidelné menstruační cykly. Hormonální antikoncepce může snížit i riziko anémie a rakoviny vaječníků a endometria.
Pro teenagery je k dispozici mnoho možností antikoncepce pro prevenci otěhotnění a vyhýbání se sexuálně přenosným chorobám. U sexuálně aktivních dospívajících lékaři nejčastěji předepisují implantáty a nitroděložní tělíska kvůli jejich dlouhodobé účinnosti a spolehlivosti. Ty chrání před otěhotněním. Doporučují je však kombinovat s membránovými, které chrání i před přenosem pohlavních nemocí.
Možností je mnoho
Různé druhy antikoncepce zabraňují nechtěnému otěhotnění různými způsoby. Některé fungují na mechanické, jiné na chemické bázi. A některé jsou kombinaci obojí. Zde je přehled:
- Bariérové metody – fungují na mechanické bázi. Vytváří bariéru, obvykle silikonovou nebo latexovou, která zabraňuje spermiím dostat se k vajíčku. Tyto metody zahrnují kondomy, cervikální čepice a membrány.
- Spermicidy – fungují na chemické bázi. Do této skupiny patří pěny nebo krémy obsahující chemickou látku, obvykle nonoxynol-9, která zabíjí spermie nebo jim zabraňuje v pohybu.
- Pilulky – rovněž fungují na chemické bázi. Pilulky obsahují hormony, které zabraňují vaječníkům uvolňovat vajíčka.
- Nitroděložní tělíska – ty mohou fungovat jak na bázi chemické, tak i mechanické. Zabraňují usídlení oplodněného vajíčka v děloze.
- Depo-Provera – antikoncepce na chemické bázi, která zahušťuje cervikální hlen, aby se spermie nedostaly do dělohy nebo se do ní implantovaly.
Vedlejší účinky užívání antikoncepce
Antikoncepce, zejména ta hormonální, může mít i vedlejší účinky. Proto se před výběrem vhodné metody poraďte se svým lékařem. Mezi ty nejčastější patří bolesti hlavy, nevolnost, únava, podrážděnost, nervozita, zvýšená tělesná hmotnost, citlivost prsou, nepravidelná menstruace. Mezi vzácné komplikace patří migrény, kožní změny a zvracení. Do velmi vzácných a závažných nežádoucích účinků patří tromboembolická nemoc, arteriální komplikace a cévní mozkové příhody.
Spermicidní a bariérové metody, jako je houba, mohou způsobit svědění, podráždění nebo infekci v závislosti na tom, jak reagujete na jejich chemické složky. Každý, kdo má alergii na latex, by se měl vyhýbat kondomům, diafragmám a cervikálním čepicím na bázi latexu a používat jiné metody.
Rizika užívaní antikoncepce v dospívání
Výzkumy potvrzují, že užívání hormonální antikoncepce během dospívání může mít trvalý účinek na vznik deprese u žen, a to i roky poté, co ji přestaly používat. U mladších žen se častěji vyskytují výše popsané vedlejší účinky. Dospívající pak přerušují hormonální antikoncepci z mnoha důvodů. Nejčastěji je to nepravidelné menstruační krvácení, přírůstek hmotnosti a zvýšení bolesti hlavy. Časné užívání hormonální antikoncepce také způsobuje, že mladé ženy jsou vystaveny vyššímu riziku nákazy sexuálně přenosnými chorobami.
Další výzkumy ukazují, že výskyt rakoviny prsu se může také zvyšovat, čím déle žena užívá hormonální antikoncepci před prvním úplným těhotenstvím. Dlouhodobé užívání orální antikoncepce u mladých žen může být spojeno s malým nadměrným rizikem rakoviny prsu. Ačkoli je to vzácné, existuje i zvýšení rizika vzniku krevní sraženiny nebo mozkové příhody u kombinované pilulky. Toto riziko se zvyšuje, pokud kouříte. Těhotenství má mnohem vyšší riziko krevních sraženin.
Jaký je pro vás nejvhodnější druh antikoncepce?