Toto pila moje babička a ani jednou nezakašlala: Neexistuje zdravější lidový lék

Anýzové mléko je nejen chutný a uklidňující nápoj. Nabízí celou řadu zdravotních výhod, snižuje bolesti, záněty i deprese.

Pohled shora na rostliny anýzu se semeny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přírodních prostředků proti kašli, bolestem v krku a dalším příznakům respiračních onemocnění existuje prakticky nepřeberné množství. Jednou z často opomíjených bylinek je anýz, který dle renomovaného portálu WebMD oplývá rozmanitou škálou léčebných vlastností. Připravte si z něj například lahodné anýzové mléko.

Anýz má výrazné antibakteriální vlastnosti

Anýz jsme vám na JakZdravě doporučovali například na žaludeční křeče, má však i mnoho dalších výhod. Mimo jiné působí proti bakteriím i různým druhům plísní. Dle vědeckých výzkumů zabraňuje množení mnoha druhů bakterií, včetně těch, které způsobují závažné komplikace, například choleru. Tím, že navíc působí protizánětlivě, je vhodným způsobem, jak předcházet a léčit mnohá respirační onemocnění. 

Recept na anýzové mléko

Samotný anýz je velmi aromatický a užívá se v malých dávkách. Obou těchto faktorů využijete při přípravě anýzového mléka. Na jeho výrobu budete potřebovat 1 čajovou lžičku sušeného anýzu a šálek horkého mléka. Anýz zalijte horkým mlékem a nechte cca 10 minut odstát, následně sceďte a po mírném vychladnutí můžete osladit medem. Med, jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali totiž na kašel účinkuje stejně dobře, jako volně prodejné léky. Anýzové mléko připravujte vždy čerstvé a pijte jej teplé. Za den si můžete dopřát dva až tři šálky. 

mléko iZdroj fotografie: Depositphotos
K výrobě anýzového mléka můžete samozřejmě využít i mléko rostlinné

Další výhody anýzového mléka

Dle nutriční specialistky Rachael Ajmera, MS, má anýz kromě antibakteriálních účinků celou řadu dalších zdravotních přínosů pro tělo i pro duši. Patří mezi ně zejména:

9 příznaků, že byste neměli pít mléko. Nevědomé přehlížení laktózové intolerance má na zdraví katastrofální dopad

  • pomáhá v boji s depresí
  • chrání před žaludečními vředy
  • zmírňuje obtíže spojené s menopauzou
  • snižuje hladinu glukózy (krevního cukru)
  • zmírňuje chronické záněty
  • pomáhá při zažívacích potížích
  • zmírňuje otoky
  • zmírňuje bolesti hlavy, obzvláště ty migrenózní

Jak vám anýzové mléko chutná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články