Na hypertenzi i deprese: Banány dokáží vyléčit 6 zdravotních problémů lépe než pilulky. Nakonec už je vůbec nebudete potřebovat

Banány jsou díky svému obsahu vitamínů a skvělé chuti velmi oblíbeným ovocem. Nutriční expertka Kim Rose-Francis RDN popisuje, na které obtíže mají banány nejlepší vliv.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Banány mohou tělu dodat spoustu energie, a také pořádnou dávku vitamínů a minerálů. Proto neváhejte, zda banán sníst nebo ne. Je to skvělá potravina, která vašemu tělu velmi prospívá. Níže naleznete výhody konzumace banánů a výhody, jak mohou být mnohdy účinnější než užívání léků.

Banány

Banány jsou neuvěřitelně zdravé, chutné a jedny z nejlevnějších čerstvých druhů ovoce, které si můžete koupit. To z nich dělá vynikající volbu pro každého, kdo se zajímá o zdravé stravování. Ačkoli pocházejí z jihovýchodní Asie, jsou rozšířené v mnoha teplých klimatických oblastech, takže jsou dostupné po celém světě. Banány obsahují mnoho důležitých živin a mohou prospívat hubnutí, trávení a zdraví srdce. Jejich pravidelná konzumace vám může pomoci od následujících obtíží:

1. Vysoký krevní tlak

Nedostatek draslíku a nadměrný příjem sodíku mohou mít závažné nepříznivé následky, a to zejména na hladinu krevního tlaku. Banány obsahují draslík v poměrně hojném množství. Pokud je konzumujete ráno, vaše tělo si snáze udrží normální hladinu krevního tlaku po celý den. Navíc podporují normální funkci srdce.

2. Deprese a špatná nálada

Díky obsahu tryptofanu mohou banány také pomáhat při depresích. Tryptofan stimuluje vylučování hormonu štěstí zvaného serotonin. Pro zlepšení nálady stačí sníst banán. Již  během několika minut se budete cítit klidnější a spokojenější.

3. Negativní dopady stresu

Stres může snížit hladinu draslíku, což má obvykle negativní vliv na metabolismus. Draslík se podílí na urychlení trávicích procesů a také reguluje rovnováhu tekutin v těle, čímž zlepšuje činnost srdce. Proto si dejte jeden nebo dva banány, abyste eliminovali negativní účinky stresu na organismus.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Trávení

Toto ovoce má vysoký obsah vlákniny a pektinu, látky, která podporuje detoxikaci a zlepšuje trávení. Snižují také otoky a riziko zácpy a průjmu. Mohou také zabránit dráždivému pálení žáhy.

5. Premenstruační syndrom

Protože obsahují velké množství vitamínu B6, jsou velmi užitečné při premenstruačním syndromu. Vitamín B snižuje bolesti břicha a zlepšuje náladu.

6. Hojení vředů

Každodenní konzumace banánů vám pomůže vyhnout se žaludečním vředům, gastritidě a pálení žáhy. Toto ovoce svými složkami dokáže v žaludku vytvořit přirozenou ochranu, která žaludeční stěnu chrání před kyselinou.

Zdravé pochoutky z banánů

  • Palačinky: Ty nejjednodušší a nejchutnější palačinky připravíte tak, že smícháte jeden rozmačkaný banán se dvěma rozšlehanými vejci a směs připravíte stejně jako jiné palačinkové těsto. Do těsta přidejte trochu jemných ovesných vloček, které dodají více vlákniny a objemu.
  • Zmrzlina: Pokud plátky banánu zmrazíte, můžete je pomocí výkonného mixéru rozmixovat s trochou kakaového prášku a připravit si tak zdravou čokoládovou zmrzlinu.
  • Muffiny: Můžete také zkombinovat přezrálé banány s neslazeným jablečným pyré, ovesnými vločkami, mlékem, práškem do pečiva a sladidlem, jako je agávový nektar nebo javorový sirup, a připravit tak těsto na jednoduché pečené ovesné muffiny.

Jaké jsou vaše oblíbené recepty obsahující banány?


Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články