Citronem proti bolesti kolen: Přidejte k němu 1 složku a vytvoříte zábal, který pomůže v nouzi i dlouhodobě

Bolest kolen potká čas od času každého. Zjistěte, jak se s ní co nejúčinněji vypořádat, a to za pomoci pouhých dvou přírodních ingrediencí. 

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolest kolen je nejčastějším onemocněním pohybového aparátu, které přivádí lidi k lékaři. S dnešní stále aktivnější společností se počet problémů s koleny zvyšuje. Bolesti kolen mají širokou škálu specifických příčin a logicky i způsobů léčby. Konvenční léčbu můžete podpořit, a v některých případech i nahradit, léčbou přírodní. Výživová specialistka Helen West, RD radí, jak se s bolestí kolen vypořádat doma bez léků, za použití přírodních produktů.

Příčiny bolesti kolen

Bolest kolene je nejčastěji způsobena zraněním a následným zánětem. Mezi nejčastější problémy patří natažené vazy, natržení menisku, zánět šlach a tzv. běžecké koleno. Pokud máte staré zranění kolene, které nebylo řádně léčeno, může se čas od času ozvat nebo vás může bolet neustále. Dalšími příčinami mohou být například artritida, vykloubená čéška nebo bolest po operaci.

Přírodní léčba bolesti kolen

Kromě konvenčních metod, mezi které patří protizánětlivé léky a kortikosteroidy, existují i jiné, přírodní látky, které rovněž účinně zmírňují bolest kolen a zlepšují tak kvalitu vašeho života. Jedním z osvědčených přírodních prostředků je citron.

Citron slouží jako účinný prostředek ke zmírnění bolesti kolen díky svým účinným složkám. Například kyselina citronová obsažená v citronech pomáhá snižovat obsah kyseliny močové v těle, která způsobuje některé typy artritidy. Citrony mají také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat zánět, otok a bolest.

Citronový zábal

Citron nakrájejte na malé kousky, vložte jej do tenké bavlněné látky (gázy), namočte do teplého sezamového oleje, odstraňte přebytečný olej a přiložte na postižené místo (koleno). Nechte působit cca 10 minut. Tento postup opakujte až dvakrát denně, dokud bolest nezmizí.

iZdroj fotografie: Pexels

Další přírodní prostředky ke zmírnění bolesti kolen

Kromě citronového zábalu můžete použít i jiné prostředky. A to jak perorálně, například v podobě čaje či přidané do jídla, tak také smíchané s vodou či olejem, které použijete jako obklad.

  • Zázvor: Zázvor dělá zázraky při bolestech kolen, které jsou způsobeny přetížením svalů nebo artritidou. Tato léčba bolesti kolen může být užitečná díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Celkově pomáhá zlepšit imunitu vašeho těla.
  • Kurkuma: Kurkuma pochází ze žlutého prášku rozemletého kořene kurkumy. Kurkuma má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá upravovat reakce imunitního systému.
  • Kajenský pepř: Kajenský pepř obsahuje důležitou složku zvanou kapsaicin, která má vlastnosti zmírňující bolest a usnadňuje proces léčby bolesti kolen. Pomáhá také stimulovat průtok krve a zlepšovat krevní oběh.

Domácí péče při bolestech kolen

Bolest kolene je často způsobena zánětem. Zánět je fyziologická reakce těla na zranění. Při léčbě mnoha typů bolesti kolen je společným cílem přerušení zánětlivého cyklu. Zánětlivý cyklus začíná zraněním. Po zranění vnikají do kolena látky, které způsobují zánět, aby napomohly hojení. Pokud se však zranění a následný zánět nevyřeší, může se zánět stát chronickým problémem, který vede k dalšímu zánětu a dalšímu zranění. Tento cyklus zánětu vede k pokračující nebo zhoršující se bolesti kolene. 

Tento začarovaný kruh lze přerušit kontrolou látek, které zánět způsobují, a omezením dalšího poškozování tkáně. Mezi běžné techniky domácí péče o bolestivé koleno, které kontrolují zánět a pomáhají přerušit zánětlivý cyklus, patří ochrana, odpočinek, led, komprese a elevace. Tedy, chraňte koleno před dalším zraněním a snažte se jej příliš nezatěžovat, pokud to jde odpočívejte, často koleno ledujte, mějte jej stažené a vždy, když je to možné, si nohu podložte.

Co pomáhá na bolest kolen nejvíce vám?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články