Za bolest bradavek obvykle může banalita. Je to ale také jeden z příznaků rakoviny

Bolest prsních bradavek většinou neznamená závažný problém. Dokud se neobjeví další příznaky. V některých situacích je lepší poradit se s lékařem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bradavky jsou citlivou oblastí u mužů i u žen. Nejčastěji k jejich podráždění dochází z důvodu fyzikálního poškození. Horší situace nastává, pokud se do rány dostane infekce a bradavka se zanítí. Epidemioložka Yamini Ranchod upozorňuje pacienty, že pokud bolest neodezní do tří až čtyř dnů nebo pozorujete další příznaky, měli by vyhledat lékaře a všechny problémy mu vylíčit. Existuje řada důvodů, proč vás bolí bradavky a všechny nejsou úplně banální.

1. Mechanické poškození

Nejčastější příčinou bolesti bradavek bývá tření o nevhodné nebo špatně padnoucí oblečení při cvičení nebo jiné intenzivní fyzické aktivitě. Stejné poškození jim hrozí při vášnivějším sexu. Bradavky se třením podráždí a bolí, mohou přesychat a praskat. V tomto případě vám pomůže hojivý krém a odstranění příčiny.

2. Hormony

Hormonální změny mohou zapříčinit bolest bradavek. Děje se tak hlavně u žen před menstruací. S jejím příchodem samy odezní. Může za to vliv hormonů na mléčnou žlázu. V prsou se hromadí více tekutiny a bradavky jsou kvůli tomu citlivější. Pro úlevu můžete použít chladné obklady. Pokud bolest po pár dnech nezmizí, vyhledejte lékaře.

3. Těhotenství

Velmi často je u žen příčinou bolestí bradavek těhotenství. Bolest je intenzivnější zpravidla ve třetím trimestru, kdy se prsa připravují na produkci mateřského mléka. Kůže se na prsou roztahuje, k tomu patří bolest a svědění. Pro úlevu lze doporučit ledové obklady a pravidelnou péči o hydrataci kůže jako prevenci vzniku strií.

Batole kojící se z prsu v sedě iZdroj fotografie: Freepik

4. Kojení

Kojení může způsobit bolest a podráždění bradavek hlavně v prvních měsících po porodu, než si zvyknou. Může souviset se špatnou technikou kojení nebo s prořezáváním mléčných zubů děťátka. Kojení by nemělo bolet. Proto pokud se s tímto problémem potýkáte, poraďte se s lékařem nebo laktační poradkyní.

5. Infekce

Pokud se k bolesti v bradavce přidají zarudnutí, hnisavý výtok a horká kůže na dotek, pravděpodobně proděláváte infekci. Zánět může být v mléčné žláze nebo kůži. Většinou pomáhá lokální léčba mastmi. Pokud je infekce závažnějšího rázu, může lékař předepsat antibiotika.

6. Poranění

Poranění bradavky může vzniknout jakýmkoli úderem, nešetrnou sexuální praktikou nebo může být způsobena piercingem. Hojení traumatu po piercingu trvá několik týdnů. Důležité je ránu kontrolovat, aby se do ní nedostala infekce. Bolesti z jiných zranění po několika dnech samy odezní.

7. Rakovina

V některých případech může stát za bolestí Pagetova choroba a další typy rakoviny prsu. Hlavní příznaky, které se spolu s rakovinou prsu vyskytují, jsou změna tvaru bradavky, vředy, oděrky, pomerančová kůže a žlutý nebo krvavý výtok z bradavky. Pokud u sebe zpozorujete některé z těchto příznaků, co nejdříve kontaktujte lékaře. Pokud pravidelně provádíte samovyšetření prsu, nemusíte se obávat, že byste přišli s pozdním nálezem.

Setkali jste se někdy s bolestí bradavek? Jaká byla příčina?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články