Bolest sedacího nervu je nepříjemný problém, který vám dokáže snadno narušit každodenní život. Naštěstí však existuje jednoduchý způsob, jak si ulevit.
Sedací nerv je nejdelší nerv v lidském těle, který vede od kyčlí až po kolena. Mnozí lidé se však v důsledku některých návyků současné doby, jako je například sedavý životní styl nebo nezdravé držení těla, často potýkají s jeho bolestmi – to především proto, že je zodpovědný za inervaci mnoha svalových vláken, a pokud je při výstupu stlačen, může dojít ke ztrátě jeho citlivosti, částečnému ochrnutí a nepříjemné bolesti. Naštěstí však existuji poměrně jednoduchý způsob, jak si můžete sami ulevit již během několika minut.
Nejčastější příčiny problému
Bolest sedacího nervu může trvat přibližně 6 týdnů, což je poměrně dlouhá doba. Pokud se s ní potýkáte i vy, měli byste nejprve zkusit najít příčinu problému a tu následně eliminovat. Mezi nejčastější spouštěče patří:
- nesprávné držení těla
- sedavý způsob života
- nízká fyzická aktivita
- obezita
- sportovní zranění
Jakmile si budete vědomi, proč se potýkáte s nepříjemnou bolestí sedacího nervu, měli byste podniknout vhodné změny ke snížení rizika jeho opětovaného vzniku. A abyste si rychle ulevili, můžete vyzkoušet domácí metodu, která vám pomůže již během několika minut – samotná technika může způsobit mírnou bolest, ale to je zcela přirozené. Výsledky totiž opravdu stojí za to.
Domácí léčba bolesti
Kromě použití protizánětlivých bylin můžete ke zmírnění bolesti vyzkoušet i jednoduchou fyzikální metodu pomocí tenisového míčku. Tento jednoduchý pomocník působí při správném použití velmi účinně a dokáže zmírnit bolest téměř okamžitě – mnozí odborníci dokonce tvrdí, že metoda kombinuje účinky více léčebných oblastí, jako je akupresura, reflexní terapie a masáž. Stačí jej tedy sehnat a najít vhodný povrch na zemi. Poté si lehněte na záda a přiložte míček na místo, kde pociťujete bolest. Poté:
- Pokrčte nohy v kolenou a snažte se na míček vyvíjet tlak – zároveň se však snažte držet chodidly balanc.
- Nyní začněte pohybovat trupem dopředu a dozadu, doprava a doleva – v podstatě se budete kutálet po míčku a masírovat tak postiženou oblast.
- Toto cvičení provádějte 30 až 60 sekund, poté 5-10 minut odpočívejte a ještě jednou ho zopakujte.
Je také důležité, abyste se během cvičení snažili co nejvíce uvolnit. Pokud však pociťujete bolest, která je nesnesitelná, okamžitě přestaňte a raději navštivte lékaře.
Prevence bolesti sedacího nervu
Abyste se vyhnuli možným problémům, je také vhodné zaměřit se na prevenci bolesti sedacího nervu. S tím vám pomohou různá opatření a několik změn v životním stylu, jako je například:
- Zdravé držení těla: Dbejte na to, abyste chodili vzpřímeně a seděli rovnoměrně, čímž nebudete přetěžovat jednu stranu těla.
- Pravidelné cvičení: Pravidelná fyzická aktivita, zejména cvičení na posílení břišních a pánevních svalů, vám pomůže udržet zdravý sedací nerv. Je také vhodné se pravidelně protahovat (můžete vyzkoušet například jógu).
- Omezte dlouhodobé sezení: Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se vstávat a protahovat se alespoň každou hodinu. Popřemýšlejte také o koupi ergonomické židle nebo podložky, která poskytuje dostatečnou podporu pánevní oblasti.
- Kontrola hmotnosti: Udržujte si zdravou váhu, protože nadměrná hmotnost může zvýšit tlak na sedací nerv.
- Vyvarujte se přetěžování těla: Pokud často zvedáte těžké předměty, používejte správnou techniku a vyhýbejte se přetížení zad.