Jen 3 cviky: Narovnávají záda a podporují správné držení těla

Páteř je alfou a omegou celého těla. Abyste si ji udrželi pružnou a zdravou, dopřejte jí pravidelné protažení pomocí jednoduchých cviků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cvičení páteře ji pomáhá udržovat zdravou a pružnou. To je důležité pro správné držení těla, které má vliv na bolesti zad, hlavy, očí, ale i na zdraví vnitřních orgánů. Podle odbornice na wellness Emily Cronketlon pomáhá cvičení páteře pro zachování vitality a pocitu energie. Stačí si najít každý den chvilku na pár jednoduchých cviků. Budete sami překvapeni, jak skvěle se po pár dnech budete cítit.

1. Cvik pro posílení bederní části zad

Postavte se rovně, nohy nechte u sebe. Mírně zakloňte hlavu, podívejte se nahoru a ohněte se dopředu a dolů tak, abyste se dotkli rukama podlahy. Nebo se o to aspoň pokuste, kolena musí zůstat rovná. Hlavu držte stále mírně zakloněnou, abyste udrželi záda rovná. Cítíte napětí ve svalech kolem bederní páteře? Pak cvičíte správně. Vraťte se do výchozí polohy a zopakujte tento cvik šestkrát.

2. Cvik pro narovnání zad

Postavte se rovně a zakloňte hlavu dozadu. Tak zůstaňte stát zhruba patnáct sekund. A to je vše. Zdá se to snadné, že? Toto cvičení provádějte několikrát denně. Posilujete tím záda a pomáháte je tak narovnat. Také si tím zvyšujete kapacitu plic, protože přímé držení těla dává plicím více prostoru pro nádech.

3. Cvik na protahování páteře

Postavte se rovně a mírně se rozkročte tak, abyste mezi chodidly měli zhruba třicet centimetrů. Spojte ruce a překřižte prsty. Zhluboka se nadechněte a zvedněte sepnuté ruce nad hlavu tak, aby dlaně směřovaly nahoru. Zároveň se zvedejte na špičky. Při nádechu natáhněte ruce co nejvíce nahoru, zadržte dech a několik sekund vydržte v této poloze. S výdechem spusťte ruce dolů do stran. Opakujte šestkrát.

Mladá žena v modrém cvičebním overalu ohnutá v pase s rukama na patách a rovnýma kolenama iZdroj fotografie: Freepik

Toto cvičení zlepšuje držení těla a pomáhá přirozeně natáhnout páteř. Zlepšuje cirkulaci krve v těle, takže se zlepšuje prokrvení všech orgánů a tím i jejich funkce. Pravidelným cvičením získáte spoustu energie a budete se cítit živější. Může to znít paradoxně, ale cvičení skutečně dobíjí baterky. Abyste si udrželi záda zdravá a nebolavá můžete využít ještě další cviky proti bolesti zad.

Jakému cvičení se věnujete skutečně pravidelně?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články