Pokud vás trápí neustálé chrápání, rozhodně byste to neměli nikdy podceňovat. Za příznakem totiž může stát řada nebezpečných onemocnění.
Většina lidí považuje chrápání ostatních pouze jako nepříjemný zvuk, který musí během noci přečkat. V některých případech se však může jednat také o příznak varující před vážnými onemocněními, jako jsou například srdeční poruchy nebo hormonální problémy. Je proto důležité, abyste ho neignorovali a raději se poradili s odborníkem. Včasné odhalení potenciálního nebezpečí vám může dle serveru Healthline zachránit život.
Chrápání a lidské zdraví
Chrápání může být důsledkem řady příčin, a proto není nikdy dobré ho podceňovat. Ačkoli jím někteří trpí od malička, u ostatních se tento příznak může objevit například po prodělání vážného onemocnění, konzumaci silných léků a alkoholu před spaním nebo při spaní ve špatné poloze. K problému však samozřejmě přispívá i kouření cigaret a pokud se neléčí, může vám způsobit další nepříjemné potíže, včetně poškození srdce.
Nejde totiž jen o to, že během odpočinku vydáváte nepříjemné zvuky. Chrápání totiž přispívá ke spánkové apnoe a tím i horšímu okysličování tkání. To může dle serveru WebMD následně vážně ohrozit vaše celkové zdraví a v některých případech dokonce způsobit vážné problémy, jako je například vysoký krevní tlak, emoční nestabilita, srdeční poruchy, horší regenerace těla, snížená odolnost vůči stresu, problémy se soustředěním a hormonální poruchy.
Nepříjemný příznak lze léčit
Problém můžete zkusit řešit změnou svých životních návyků, a to zejména co se týče stresu, stravy a fyzické aktivity, která usnadňuje dýchání. V některých případech může pomoci i změna polohy spánku nebo návštěva odborníka – zejména pokud vám s příznakem již nic nepomáhá a všimli jste si, že se poslední dny necítíte dobře. Na webu JakZdravě jsme také psali o účinném odvaru proti chrápání a jak si ho můžete připravit doma.