Jak přestat chrápat: Dodržení 7 funkčních pravidel zajistí nerušený spánek

Chrápání sužuje mnoho lidí, kteří se za něj často stydí. Navíc věří, že jej nemohou ovlivnit. To ovšem není zdaleka pravda, řešení se nabízí hned několik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stalo se vám někdy, že jste se krásně vyspali, ale od spolubydlícího či partnera jste se hned dočkali výčitky, že se vedle vás nedá spát, protože chrápete? Někomu to přijde jako banalita, ovšem chrápání může být mnohdy velký problém. Lidé se posléze mohou stranit i navazování bližších vztahů, protože se bojí, co se stane, až spolu přespí a ten druhý celou noc uslyší „zařezávání“? Natalie Silver přináší řešení situace.

Jaké vlastně jsou příčiny chrápání?

Existuje hned několik faktorů, které vás mohou vystavit většímu riziku, že se u vás chrápání projeví. Nejzákladnějším je věk, jelikož s vyšším věkem tato pravděpodobnost narůstá. Lidé s nadváhou mají v krku vyvinutých více tkání, které k tomuto problému opět mohou vést. Zásadní je i genetika, pokud někdo ve vaší rodině chrápe, můžete na to začít trpět i vy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po konzumaci alkoholu není výjimkou, že ke chrápání dojde, jelikož vám alkohol uvolní svaly. Poloha je také zásadní, při spaní na zádech ke chrápání dochází častěji. Jestliže trpíte na úzké horní cesty dýchací, riziko se opět navyšuje. Jakmile máte alergii nebo zánět v krku, opět ke chrápání může snadno dojít. A nakonec, co se týče mužů, chrápání se u nich vyskytuje častěji než u žen.

Co můžete udělat, abyste nechrápali

  • Snažte se spát na boku a vyhnout se alkoholu

Jak již bylo řečeno, spaní na zádech zvyšuje šanci, že budete chrápat. Jakmile se totiž uvolníte, jazyk vám může zapadnout mírně do krku, tím zúží dýchací cesty, a právě to vede přímo ke chrápání. Když si lehnete na bok, toto riziko eliminujete. Co se týče alkoholu, zkuste jeho konzumaci ze života co nejvíce vypustit a když už si dáte, tak ne těsně před spaním.

  • Vyzkoušejte kontinuální přetlak v dýchacích cestách

Zkráceně CPAP je přístroj, který se nejčastěji používá na léčbu spánkové apnoe, pomoci ovšem může i s chrápáním. Přes noc totiž do vašich cest dýchacích pumpuje neustále vzduch, a tím pomáhá udržet vaše dýchací cesty otevřené. A jestliže vám byla diagnostikována spánková apnoe, může vám tuto pomůcku dokonce hradit pojišťovna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Pomoci mohou i volně prodejné léky

Je celkem dost možností, které můžete vyzkoušet, než se vrhnete třeba do pořizování výše zmíněného přístroje. Existují například kapky, které si nakapete na kapesník, zhluboka se jich několikrát nadechnete, a poté je ještě nakapete na polštář okolo sebe. Existují také pásky, které si jednoduše nalepíte na nos nebo třeba spreje, které si stříknete do úst a do nosu před spaním.

  • Existují také náustky speciálně proti chrápání

Ty můžete zakoupit jak na internetu, tak také v kamenných prodejnách. Náustek si jednoduše nasadíte do pusy tak, že vám bude držet čelist a jazyk na místě, čímž se zabrání chrápání. Není ani moc drahý a jeho bonusem je, že také brání skřípání zubů ze spaní. To prodlouží životnost vašeho chrupu.

  • Pokud máte nadváhu, tak s ní něco dělejte

Lidé s nadváhou mají větší sklony ke chrápání, nemluvě o jiných zdravotních problémech, které se s nadváhou pojí. Pokud se vás to tedy týká, bylo by na místě zvážit, jestli nechcete trochu pozměnit svůj životní styl. Může vám s tím pomoci například osobní trenér, který vám vytvoří dietní a cvičební plán přesně na míru.

  • Při nejhorším se to dá řešit chirurgicky

Pokud nic ze zmíněných věcí nezabralo, můžete vyzkoušet celou situaci vyřešit menším chirurgickým zákrokem. Lékaři vám mohou například oříznout přebytečné tkáně v krku, zmenšit tkáně v měkkém patře či naopak vložit vlákna do měkkého patra. V tomto případě se už ovšem musíte poradit se svým lékařem, který vám řekne, co zrovna vy potřebujete.

Jaké triky proti chrápání znáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Zobrazit další články