Časté chrápání: Na vině může být obezita, nedostatek spánku, ale i spánková apnoe

Pokud vás trápí neustálé chrápání, rozhodně byste to neměli nikdy podceňovat. Za příznakem totiž může stát řada nebezpečných onemocnění.

chrápání i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí považuje chrápání ostatních pouze jako nepříjemný zvuk, který musí během noci přečkat. V některých případech se však může jednat také o příznak varující před vážnými onemocněními, jako jsou například srdeční poruchy nebo hormonální problémy. Je proto důležité, abyste ho neignorovali a raději se poradili s odborníkem. Včasné odhalení potenciálního nebezpečí vám může dle serveru Healthline zachránit život. 

Chrápání a lidské zdraví 

Chrápání může být důsledkem řady příčin, a proto není nikdy dobré ho podceňovat. Ačkoli jím někteří trpí od malička, u ostatních se tento příznak může objevit například po prodělání vážného onemocnění, konzumaci silných léků a alkoholu před spaním nebo při spaní ve špatné poloze. K problému však samozřejmě přispívá i kouření cigaret a pokud se neléčí, může vám způsobit další nepříjemné potíže, včetně poškození srdce. 

Žena, kterou ruší chrápání iZdroj fotografie: Freepik
Chrápání může být důsledkem řady nebezpečných onemocnění

Nejde totiž jen o to, že během odpočinku vydáváte nepříjemné zvuky. Chrápání totiž přispívá ke spánkové apnoe a tím i horšímu okysličování tkání. To může dle serveru WebMD následně vážně ohrozit vaše celkové zdraví a v některých případech dokonce způsobit vážné problémy, jako je například vysoký krevní tlak, emoční nestabilita, srdeční poruchy, horší regenerace těla, snížená odolnost vůči stresu, problémy se soustředěním a hormonální poruchy. 

Jak přestat chrápat: Dodržení 7 funkčních pravidel zajistí nerušený spánek

Nepříjemný příznak lze léčit 

Problém můžete zkusit řešit změnou svých životních návyků, a to zejména co se týče stresu, stravy a fyzické aktivity, která usnadňuje dýchání. V některých případech může pomoci i změna polohy spánku nebo návštěva odborníka – zejména pokud vám s příznakem již nic nepomáhá a všimli jste si, že se poslední dny necítíte dobře. Na webu JakZdravě jsme také psali o účinném odvaru proti chrápání a jak si ho můžete připravit doma.  

Jak často chrápete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články