Silná bolest nohou, slabost a nepohodlí: I takové jsou příznaky vysokého cholesterolu

Pokud na sobě poznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Vaše hladina cholesterolu v krvi je příliš vysoká.

cholesterol v tepně i Zdroj fotogradie: Depositphotos
                   

Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku, kterou přirozeně produkují vaše játra. Ačkoli si to mnozí neuvědomují, jedná se o životně důležitou složku pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a také vitamínu D. Pokud se však začne v krvi hromadit, může podle webu NHS způsobit řadu nebezpečných problémů, včetně srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Je proto důležité, abyste byli na pozoru před jeho vysokými hladinami a v případě jakýchkoli problémů se raději co nejdříve poradili se svým praktickým lékařem. 

Příznaky vysokého cholesterolu

Existují dva druhy cholesterolu, a to lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) a lipoprotein s vysokou hustotou (HDL). HDL je považován za ten dobrý, neboť zastává v těle mnoho funkcí a udržuje krevní oběh v dobrém stavu, zatímco LDL může zanášet cévy, způsobovat kornatění tepen a zvyšovat tak riziko nebezpečných problémů, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. V případě, že jsou tedy jeho hladiny příliš vysoké, měli byste začít co nejrychleji s léčbou, protože jinak by mohlo dojít k vážnému poškození vašeho zdraví. 

Problém navíc zhoršuje skutečnost, že je vysoký cholesterol ve většině případů tzv. „tichý“ stav. Obvykle totiž nezpůsobuje žádné příznaky a mnoho lidí si často ani neuvědomuje, že se potýkají s problémy – tedy dokud se u nich nevyvinou vážnější komplikace. Nejlepším způsobem, jak se před problémem ochránit, je proto podle lékařky Megan Soliman pravidelné vyšetření u odborníka. To by měl podstupovat každý, komu je více než 20 let. Tento screening vám dosovat může pomoci zachránit život a udržet vaše zdraví v dobrém stavu.

Jak přirozeně snižovat hladinu svého cholesterolu

Nejčastější příčiny problému

Mezi nejčastější příčiny problému patří zpravidla konzumace příliš mnoha potravin s vysokým obsahem cholesterolu, nasycených tuků a trans-tuků. Stejně tak však může být vaše riziko vyšší, pokud trpíte obezitou nebo nadváhou, nejste dostatečně aktivní a pravidelně kouříte nebo nadměrně užíváte alkohol. Šance na rozvoj tohoto problému mohou ovlivnit také genetické predispozice jedince, takže pokud má někdo ve vaší rodině vysoký cholesterol, je u vás mnohem vyšší riziko, že jej budete mít v průběhu času také.  

Muž si drží tukový polštář na břiše a ukazuje na něj iZdroj fotografie: Depositphotos
Nadváha může zvyšovat riziko vysokého cholesterolu

Ve vzácných případech mohou být vysoké hladiny cholesterolu způsobeny familiární hypercholesterolémií. Jedná se o genetickou poruchu, která brání tělu správně odstraňovat LDL. Na vině poté mohou být i další zdravotní stavy, jako je zejména cukrovka a hypotyreóza. Na webu JakZdravě jsme také psali o zázračném nápoji, jehož příprava zabere pouze 5 minut a účinně vám pomůže zahnat vysoké hladiny cholesterolu

Česnek a jeho zdravotní přínosy: Od snížení krevního tlaku a cholesterolu až po dlouhověkost

Jak se před vysokým cholesterolem ochránit

Vysokému cholesterolu můžete předcházet hned několika způsoby. Nejdůležitější je zaměřit se na zdravou stravu bohatou na ovoce a zeleninu a pravidelnou aktivitu. Tyto dva faktory vám postačí také k redukci hmotnosti, což je též důležitý faktor. Nemenší význam má zaměřit se na omezení alkoholu a kouření, které taktéž výrazně přispívá k rozvoji tohoto nebezpečného problému. Stejně tak je vhodné pravidelně podstupovat lékařská vyšetření, která vám poskytnou přehled o jednotlivých informací týkajících se vaší krve. 

Jak se před vysokým cholesterolem v krvi chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články