Často navštěvovaný obchod čelí problému: Jedna z poboček musela být zavřena

Pokud chodíte do tohoto obchodu, raději zkontrolujte nakoupené potraviny. Inspektoři jej uzavřeli kvůli přítomnosti hlodavců a jejich trusu mezi regály.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud rádi chodíte nakupovat potraviny do Lidlu, bohužel pro vás máme špatné zprávy, a to zejména co se týče obyvatel Pardubic. Právě ve zdejší prodejně bylo totiž inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjištěno, že se mezi některými regály vyskytuje myší trus. Hlodavci tak mohli napadnout mnoho potravin, které byly po dlouhou dobu v nabídce a lidé si je bez sebemenšího tušení brali domů. Kvůli zjištěným nedostatkům a potenciálním rizikům došlo k uzavření prodejny, a jak se později ukázalo, nebyla ve svém regionu jedinou. 

Myší trus a nečistoty na podlaze 

K ohavnému zjištění došlo 17. října tohoto roku, kdy inspektoři zavítali na běžnou kontrolu do prodejny Lidl v pardubické ulici Ke Špitálce. Bohužel však stačilo pouze několik desítek minut, aby si všimli toho, že se mezi některými regály nachází myší trus, který vypovídal o přítomnosti hlodavců v prodejně. Kromě toho zde byla velmi znečištěná podlaha, což byl další krok, který dovedl inspekci k tomu, aby nakázali prodejnu uzavřít. Jak ovšem uvádí server pardubicky.denik, obchod byl znovuotevřen již následující den, tedy 18. října. 

Nejedná se však o ojedinělý případ na Pardubicku. Již dříve došlo k uzavření jedné z prodejen obchodního řetězce Lidl, a to opět kvůli přítomnosti hlodavců ve skladu a jejich působení mezi regály provozovny. Mnozí občané tohoto regionu se proto nyní obávají, že se podobná situace bude opakovat a raději přechází nakupovat do jiných zařízení. Bohužel je však možné, že se tyto a mnoho dalších nedostatků objevují naprosto všude, a proto inspekce zvyšuje frekvenci kontrol po celé republice a apeluje na občany, aby pečlivě kontrolovali to, co si kupují. 

žena smutně kouká na ovoce na stole iZdroj fotografie: Pixabay
Některé potraviny z pardubického Lidlu mohou být kontaminovány

Inspektoři SZPI na různých místech v provozovně zjistili výskyt exkrementů hlodavců. Myší trus se nacházel například ve skladu balených potravin a nepotravinářského zboží, a to na podlahách pod paletami, u stěn na těžko přístupných místech a také v blízkosti únikového východu. Inspektoři na místě zjistili rovněž prázdný okousaný obal od sušenky,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva pro web idnes s tím, že by si lidé, kteří zde v dřívější době nakupovali, měli dávat velký pozor na stav potravin. 

Rizika hlodavců v obchodech 

Přítomnost hlodavců ve skladech obchodních řetězců může způsobit vážné problémy a mít negativní dopady na jakost potravin a bezpečnost pro spotřebitele. Zejména například myši a potkani jsou známí svou schopností kontaminovat běžné výrobky a šířit nebezpečné nemoci, jako je například salmonela či otrava jídlem – o tom, jak se při tomto stavu zachovat, jsme vás na webu JakZdravě již informovali. Mezi další časté problémy spojené s přítomností hlodavců ve skladech patří: 

Často konzumované potraviny, které způsobují špatný zápach z úst a zvyšují pocení

  • Kontaminace potravin: Hlodavci mohou způsobit kontaminaci potravin, a to hned ze dvou důvodů. Buď se jimi mohou živit, nebo na nich zanechávat výkaly, moč, či své chlupy. 
  • Škody na obalech: Mohou také poškozovat obaly a kontejnery, což zvyšuje riziko kontaminace potravin.
  • Riziko nemocí: Největším rizikem jsou různé choroby, které mohou hlodavci přenášet. Jedná se zejména o salmonelu, listerii a hantaviry, které mohou mít na lidský organismus velmi nebezpečný dopad. 
  • Škody na infrastruktuře: V neposlední řadě mohou hlodavci také poškodit elektrické vedení a izolaci, což může vést k následnému kažení potravin.  

Co si o uzavření poboček Lidlu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články