Když ženám rostou chloupky na bradě: Přestaňte ztrácet čas, může jít o vážné onemocnění

Nadměrné ochlupení je noční můrou všech žen. Když se objevuje tam, kde nemá, může jít o zdravotní problém. Nejčastěji jsou na vině hormony, méně často nemoci.

Žena skrývající bradu rukou na červeném pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Chloupky na bradě jsou pro ženy vážný problém. Jednak to kazí estetický dojem, což působí psychické problémy, jednak důvodem pro růst chloupků na bradě může být zdravotní problém. Podívejte se, co za nimi stojí a zkuste se zamyslet, zda nebude lepší navštívit lékaře a poradit se s ním.

Geny pinzetou neodstraníte

Nejčastější viník je genetika. Pokud měla vaše babička na bradě jeden dva chloupky, pak je pravděpodobné, že je budete mít i vy, až budete starší. Pokud to tak skutečně je, není třeba se bát zdravotních problémů, protože toto je skutečně jen estetický problém, jak potvrzuje také web ClevelandClinic.

Když se hormony zblázní

Jestli se objevují chloupky na místech, kde obvykle nemají co dělat, téměř vždy za tím hledejte hormony. Nadprodukce mužských pohlavních hormonů způsobuje nežádoucí chlupatost i během menopauzy, kdy dochází ke snižování produkce estrogenu. S tím se, bohužel, nedá nic moc dělat. Můžete se poradit s lékařem a požádat ho o vyšetření hladin hormonů.

V případě syndromu polycystických vaječníků už se ale o vážný problém jedná. Web MedicalNewsToday ho charakterizuje jako hormonální onemocnění, při kterém převažuje mužský pohlavní hormon. Jedním z příznaků je právě nadměrné ochlupení. O dalších příznacích a možnostech léčby psala naše redakce již dříve.

Onemocnění nadledvin

Cushingův syndrom

Toto onemocnění způsobuje nadměrná aktivita nadledvin, které tvoří velké množství kortizolu. Z toho důvodu se mění metabolismus, přičemž nadměrný růst chloupků je jen jedním z příznaků. Mezi další potíže patří vysoká hladina cukru v krvi, vysoký krevní tlak a strie na břiše.

Usmívající se žena na zkrášlovací proceduře iZdroj fotografie: Freepik
Zbavit se chloupků na bradě můžete pomocí laseru v rámci zkrášlovací procedury

Hyperplazie nadledvinek

Jedná se o velmi vzácné vrozené onemocnění, které se nejčastěji objeví při narození. Pokud vás tedy tato nemoc neprovází celý život, je velmi nepravděpodobné, že by to nyní byla příčina vašich chloupků na bradě.

chloupky na bradě

Jak se bezbolestně rozloučit s nechtěnými chloupky na obličeji: Vaječný bílek i cukrová pasta mají trvalé účinky

Jak se chloupků na bradě zbavit?

Pokud je to příznak nemoci, navštivte lékaře. Tak jako tak ale asi budete chtít se chloupků zbavit. Pokud jich je jen málo, můžete si je vytrhat sami. To ale bolí, proto na JakZdravě najdete článek o způsobech, jak se zbavit chloupků i jinými způsoby.

Jaké jsou vaše zkušenosti s chloupky na bradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články