Jak poznat a léčit syndrom polycystických vaječníků, který potkává mnoho žen v aktivním věku

Syndrom polycystických ovarií ovlivňuje hladinu ženských hormonů. Ženy s tímto syndromem produkují vyšší množství mužských hormonů.

rakovina vaječníků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hormonální nerovnováha způsobená tímto syndromem způsobuje, že ženské tělo vynechává menstruační období a ztěžuje jim otěhotnění. Navíc způsobuje růst chlupů na obličeji a těle. Často se přidá také plešatění v oblasti hlavy. Syndrom polycystických ovarií může přispět k dlouhodobým zdravotním potížím, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka. Syndromem se zabývá i gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze.

Co by mohlo pomoci

Léky na cukrovku, které bojují proti inzulinové rezistenci i antikoncepční pilulky by mohly pomoci napravit hormonální nerovnováhu. Problém s hormony postihuje ženy v plodném věku, tedy zhruba od 15 do 44 let. Mnoho žen trpí tímto syndromem a vůbec o tom neví, podle jedné studie jde až o 70 % postižených žen. Syndrom postihuje vaječníky a reprodukční orgány. Často ovlivňuje ovulaci. Hlavními rysy jsou cysty na vaječnících, vysoké hladiny mužských hormonů a nepravidelná nebo vynechaná menstruace.

iZdroj fotografie: Freepik

V případě tohoto syndromu roste uvnitř vaječníků mnoho malých, tekutinou naplněných váčků. Jde o folikuly, které obsahují nezralá vajíčka. Ta však nikdy nedozrají natolik, aby vyvolala ovulaci. Nedostatek ovulace pak mění hladiny estrogenu a progesteronu. Hladiny progesteronu jsou nižší než obvykle, zatímco hladiny androgenů jsou vyšší. Syndrom postihuje téměř 27 % žen. A ačkoli byl poprvé pospaný v roce 1721, lékaři dodnes nevědí, co ho způsobuje.

Rezistence na inzulín

Až 70 % žen s polycystickým syndromem má inzulínovou rezistenci. To znamená, že jejich buňky nemohou inzulin správně využívat. Inzulin je hormon, který produkuje slinivka břišní, aby pomohla tělu využít cukr z potravin pro vytváření energie. V případě, že buňky nedokáží správně využít inzulin, zvyšuje se poptávka těla. Slinivka vytváří inzulín, aby nedostatek kompenzovala a tento inzulin spouští produkci mužských hormonů. Hlavní příčinnou inzulinové rezistence bývá obezita.

Ženy, které mají tento syndrom, mají také často zvýšenou hladinu zánětu v těle. K zánětu může přispět opět nadváha. Studie spojují nadměrný zánět s vyššími hladinami androgenů. Mezi nejběžnější příznaky syndromu patří nepravidelné periody a silné krvácení. Ženy se potýkají také s větším růstem ochlupení a mužské hormony mohou způsobit, že bude jejich pleť mastnější než obvykle a plná vyrážky nebo akné. A to nejen na obličeji, ale také na hrudníku a na zádech.

Jaké problémy s menstruačním cyklem potkaly vás?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články