Máte chlupy v uších? Pak můžete mít problém, nevěstí to nic dobrého

Pokud máte v uších nadměrné ochlupení, pak byte se mohli potýkat s nebezpečnými problémy. Existují i další známky toho, že je vaše zdraví v nebezpečí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidské tělo je velmi složitý mechanismus, jehož zdraví je odrazem mnoha různých faktorů, jako například stavu orgánů, nervového systému nebo krevního oběhu. Jakmile se proto objeví nějaký problém, můžete se to podle webu ClevelandClinic projevit hned několika způsoby, a to i tak, že by to člověka sotva napadlo. Podobně je tomu právě u nadměrného ochlupení v uších, které může být známkou možného nebezpečí. Existují však i další příznaky, které mnozí často ignorují, ale mohou být varováním před vážnou nemocí. 

Nadměrné ochlupení v uších 

To, jak vypadají uši, může prozradit mnohé o celkovém zdravotním stavu člověka. I v tradiční medicíně je tomuto smyslovému orgánu věnována velká pozornost, přičemž je známo, že jeho nadměrné ochlupení může souviset se syndromem koronární arterie a nebezpečným onemocněním srdce. Jak ovšem uvádí lékařka Sabrina Felson, jedná se o velmi vzácný příznak, který se častěji vyskytují u mužů (a to zejména na území Indie), přičemž nejvíce jím trpí jedinci s cukrovkou. Vyšší riziko mohou mít také ti, kteří: 

  • Mají v rodině někoho, kdo má ochlupení v uších.
  • Užívají z jakéhokoli důvodu silné léky. 
  • Trpí poruchami metabolického nebo endokrinního systému.
  • Nedbají na svůj jídelníček a postrádají určité vitamíny. 
  • Mají problémy s funkcí vaječníků nebo nadledvin. 
  • Trpí infekcí nebo zánětem kůže. 

Co prozradí ušní maz o zdraví: Výtok naznačuje infekci, barva prozradí možné poranění

Existuje navíc stav známý jako hypertrichóza, kdy však chlupy rostou postiženému po celém těle – ten byste měli samozřejmě co nejdříve řešit se svým praktickým lékařem, neboť může výrazně ovlivnit váš vzhled. Pokud máte chloupky v uších, je také důležité, abyste si dávali pozor před plaveckým uchem, což je nepříjemný problém způsobený infekcí. Nejčastěji se můžete nakazit bakteriemi z vody, které se v chloupkách zachytí a následně se budou množit (a právě více chlupů umožňuje parazitům se snadněji zaseknout a napáchat více škody). 

Častý zápach z úst

Ztráta zubů nebo chronický zápach z úst může nejčastěji nastat v důsledku zánětu dásní a podobných onemocnění. Některé důkazy však ukazují, že tyto nepříjemné příznaky mohou také souviset s onemocněním srdce a problémy s krevním oběhem. Důvodem je skutečnost, že se bakterie mohou dostat skrze zanícené dásně do cévního systému a následně způsobit zánět, který zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob až o 20 %. Na webu JakZdravě jsme také psali o 5 málo známých příznacích, které mohou na tyto problémy odkazovat. 

Žena, zápach z úst iZdroj fotografie: Depositphotos
Zápach z úst může často souviset se srdečními nemocemi

Zívání během intenzivního cvičení a modré rty 

Pozor byste si měli dávat také v případě, pokud často zíváte během intenzivního cvičení v posilovně. Když se totiž tělo zahřeje, většinou používá k odvádění přebytečného tepla pot, a to prostřednictvím pokožky. Někdy však může být organismus natolik horký, že se jej tělo pokusí ochladit jinými způsoby, a to například zíváním, které snižuje především teplotu hlavy. K tomuto příznaku však dochází až v momentě, kdy nefunguje kontrola teploty pomocí potu, a proto byste měli být před častým zíváním při nebo po tréninku vždy na pozoru. 

Co prozradí o vašem zdraví rty – sledujte strukturu, barvu i plnost. Mohou se skrz ně ozývat důležité orgány

Stejně tak byste si měli dávat pozor před zmodráním rtů, které často svědčí o nízké hladině kyslíku v krvi nebo problémech s krevním oběhem. Někdy se tento příznak může objevit, když je člověk ve vyšších nadmořských výškách, ale pokud jej na sobě pozorujete často i u sebe doma, raději se poraďte s lékařem.  

S jakým z těchto příznaků máte zkušenosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články