Co prozradí ušní maz o zdraví: Výtok naznačuje infekci, barva prozradí možné poranění

Ušní maz je přirozená látka, která se v uchu normálně vyskytuje. Produkují ho mazové žlázy a v uchu má ochrannou funkci. Pro vás může mít navíc funkci informativní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věnujete dostatek pozornosti barvě svého ušního mazu? Připadá vám to zbytečné? Nechutné? Možná máte pravdu. Ale barva ušního mazu vás může upozornit na nemoc. Asistentka lékaře specializující se na urgentní medicínu a rodinnou péči Cynthia Taylor Chavoustie říká, že ušní maz udržuje vaše uši zdravé. Chrání před nečistotami a infekcí. Uši jsou samočistící orgán, takže pokud se mazu nenahromadí více nebo si ho nevhodným čištěním nezatlačíte hlouběji do ucha, odejde sám z ucha ven.

Paleta barev ušního mazu

Ušní maz normálního zdravého člověka by měl mít medově žlutou barvu. Může být i zatemnělý, respektive tmavší. Jinak barevné odchylky mohou znamenat znečištění, infekci, zánět nebo poranění. Najděte svou barvu.

Šedý ušní maz

Mezi normální barvy se počítá také našedivělý nebo šedý ušní maz, kdy se jedná pravděpodobně o následek pobytu v zaprášeném prostředí. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří žijí ve velkých městech nebo pracují v prašném prostředí.

Černý ušní maz

Je-li váš ušní maz černý, může se jednat o znečištění. Pokud se to opakuje a ucho vás navíc svědí, patrně jsou na vině houby. Patogenní houby produkují spóry, které způsobují ono svědění a zbarvují ušní maz do černa. Vyhledejte proto lékaře, pravděpodobně vám předepíše antimykotika.

Tekutý, mléčně žlutý ušní maz

Jestliže vám z ucha vytéká maz zbarvený do mléčně žluté, pravděpodobně jde o hnis. Někde v ušním kanálu se nachází zánětlivé ložisko. Zánět ucha bývá doprovázen horečkou, zvětšenými mízními uzlinami, případně bolestivostí ucha na dotek. Vyhledejte co nejdříve lékaře, pravděpodobně vás čekají antibiotika nebo antivirotika podle toho, co zánět způsobilo.

Detail ženy, jak si čistí ucho vatovou štětičkou iZdroj fotografie: Freepik

Žlutý ušní maz s příměsí červené

Pokud jste se poranili při nešetrném čištění ucha, může se váš ušní maz zabarvit do červena. Jedná se o příměs krve. Není-li poranění velké, nechte ucho zahojit a příště se v něm rýpejte opatrněji. Pokud vás ucho hodně bolí nebo hůř slyšíte, vyhledejte lékaře. Dobré je vědět, co při čištění uší nikdy nedělat, abyste předešli problémům.

Bílý ušní maz

Ušní maz může mít i bílou barvu. Znamená to, že vašemu tělu chybí železo nebo měď. Pravděpodobně k tomu budete pociťovat ještě jiné příznaky, které souvisí s nedostatkem stopových prvků. Jděte k lékaři, který provede krevní testy, aby odhalil, co potřebujete doplnit. S největší pravděpodobností obdržíte komplex vitamínů na předpis.

Nestyďte se a pochlubte se. Jakou barvu má váš ušní maz?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články