5 málo známých příznaků srdečních onemocnění: Bolest krku, nevolnost a nespavost

S onemocněním srdce se pojí příznaky, jako je bolest na hrudi, vysoký krevní tlak a dechové potíže. Ty ale značí už vážný stav. Mírnější příznaky bývají, bohužel, dlouho přehlíženy.

onemocnění srdce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příznaky onemocnění srdce se mohou lišit v závislosti na tom, o jaké onemocnění se jedná, protože tento pojem zahrnuje mnoho typů srdečních problémů. Obecně ale existují příznaky, které mají srdeční choroby společné. Gerard Whitworth, který pracuje jako zdravotník, varuje, že kromě známých příznaků, jako je například bolest na hrudi, existují příznaky nenápadné, které mnoho lidí ignoruje. A to je velká chyba, protože jde o varování, které vás má dohnat k lékaři.

1. Bolest čelisti a krku

Se srdečními potížemi má každý spojenou bolest nebo tlak na hrudi. Někdy, často u žen, bývá jediným příznakem srdečního onemocnění bolest čelisti, případně krku. Tato bolest se objevuje při námaze. Pokud vás při cvičení nebo jiné namáhavé činnosti začne pravidelně nápadně bolet čelist nebo krk, zmiňte se o problému raději svému lékaři.

2. Zvýšené pocení

Pocení bez zjevného důvodu by mělo být důvodem k obavám. Pokud jste před tím necvičili nebo nedělali nějakou namáhavou činnost, a přesto jste zpocení jako dveře od chléva, možná vám právě tělo dává signál, že s vaším srdcem není všechno v pořádku.

3. Když se k pocení přidá nevolnost

To je vážný důvod k obavám a k návštěvě lékaře. Pocení a nevolnost totiž patří mezi další a méně známé příznaky onemocnění srdce nebo srdečního infarktu. Jestliže patříte do rizikové skupiny lidí, u kterých je pravděpodobnost vzniku srdečního onemocnění vyšší, určitě se nechte vyšetřit.

Mladá žena sedící na posteli a probouzející se navzdory únavě iZdroj fotografie: Pixabay

4. Únava a pocit vyčerpání

Nevysvětlitelná a přetrvávající únava bývá mnohými lékaři považována za hlavní příznak onemocnění srdce. Objevuje se hlavně při srdeční nedostatečnosti, kdy srdce nemá dost síly ke kontrakci. Také patří mezi hlavní příznaky ischemické choroby srdeční, kdy se do těla nedostává potřebné množství kyslíku. Jenže kdo dnes není unavený? Možná je to důvod, proč lidé tento příznak tak trestuhodně podceňují.

5. Nespavost

Špatně se vám spí? Počítáte celé noci ovečky a vytoužený spánek vás pořád míjí? Nespavost může mít příčinu v nahromaděném stresu, může za ní stát i srdeční onemocnění. Proto, ještě než se uchýlíte k práškům na spaní, nechte si pro jistotu vyšetřit srdce. Mohlo by jít kromě jiného o srdeční selhávání.

Kdy je lepší jít k lékaři?

Asi vás teď napadne, co když půjdete k lékaři zbytečně? Co když se jedná pouze o nespavost ze stresu nebo vás bolí čelist a krk jen proto, že jste spali ve špatné poloze? Neřešte to. Nechte to na lékaři, ať to posoudí on. I když příznaky nemusí být vážné, vždy je lepší se při sebemenší nejistotě nechat zkontrolovat lékařem. Srdeční onemocnění je nutné odhalit včas, než bude opravdu pozdě. V rámci prevence o sebe pečujte, jezte zdravě a kontrolujte si pravidelně krevní tlak. I hodnoty krevního tlaku vás mohou dovést včas k lékaři.

Jaké příznaky vás naposledy dohnali na kontrolu k lékaři?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články