Řecká noha, aneb když je ukazováček delší než palec: Je neuvěřitelné, co tvar chodidla dokáže o člověku prozradit

Máte chodidla úzká a dlouhá? Nebo trpíte na ploché nohy? Tvar chodidla o vás vypovídá více, než myslíte. Napoví o vaší osobnosti i potenciálních zdravotních rizicích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tvar chodidla o vás může hodně napovědět. Lékařka Elaine K. Luo, M.D. tvrdí, že ze tvaru nohy – a obzvláště nožní klenby – můžete vyčíst náchylnost k některým onemocněním.  Mnozí lidé navíc věří, že tvar chodidla a délka jednotlivých prstů vám mnohé napoví i o vaší osobnosti. 

Čtyři typy chodidel

Existují čtyři základní typy chodidel, které zřejmě určují, jací jste:

Klasické chodidlo

Tento typ chodidel, známý také jako římská noha, se vyznačuje největším palcem s tím, že délka prstů postupně klesá. Mívají je lidé, kteří jsou zvídaví a společenští. Rádi se učí nové věci a jsou otevřeni novým zkušenostem. Je to charakteristický rys cestovatelů a obecně lidí, kteří rádi objevují nové kultury.

Čtvercové chodidlo

Jedná se o nohu, u které je délka prstů včetně palce téměř stejná, což vytváří hranatý tvar. Říká se jí také selská noha a majitelé takového chodidla zřejmě rádi přemýšlejí a neúnavně zkoumají každé rozhodnutí a vždy zvažují pozitiva a negativa. Jsou obvykle velmi praktičtí a spolehliví.

čtvercová chodidla iZdroj fotografie: Depositphotos

Ohnivé chodidlo

Tento tvar chodidla, známý také jako řecká noha, se vyznačuje nejdelším druhým prstem. Často jej mívají aktivní, sportovní a kreativní lidé, kteří jsou nadšení pro nové myšlenky a ostatní lidi. Snadno dokáží povzbudit a motivovat lidi kolem sebe. Majitel takového chodidla však může být také velmi impulzivní, což může někdy vést k nadměrnému stresu.

Protáhlé chodidlo

Toto chodidlo s protáhlým, těsným tvarem má prsty blízko u sebe a palec se směrem nahoru zužuje. Toto chodidlo zřejmě patří k lidem, kteří jsou dost uzavření a mají skryté hlubiny. Často však bývají náladoví a velmi impulzivní.

Tvar není všechno

Tvarem chodidla to však nekončí. Například ti, kdo mají malé nohy, milují život a mají rádi velmi hektickou práci, zatímco větší nohy jsou charakteristické pro ty, kdo mají největší touhu uspět v nových podnicích. Křivé prsty jsou známkou odevzdanosti, dlouhé značí ctižádostivost a velmi velký palec symbolizuje vysoký stupeň racionality.

Tvar chodidla a nemoci

Tvar chodidla (zejména typ klenby) může být příčinou vzniku určitých onemocnění. Tyto potíže se obvykle objevují s přibývajícím věkem nebo v důsledku fyzických aktivit, které opakovaně zatěžují kosti a měkké tkáně chodidel.

Vbočené palce

Vbočený palec je kostěný hrbolek na vnitřní straně chodidla v blízkosti základny palce. Trpí jím přibližně 23 % populace a jsou obzvláště časté u starších žen. Ačkoli vbočené palce mohou být způsobeny i nedědičnými faktory, například nošením úzkých bot na vysokém podpatku, vědci se domnívají, že riziko jejich vzniku zvyšuje nízká klenba nebo plochá noha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kladívkové prsty

Jedná se vlastně o silné ohnutí druhého, třetího, čtvrtého nebo pátého prstu. Je to stav, který se obvykle vyvíjí s věkem. Výzkumy ukazují, že jak velmi vysoká klenba, tak ploché nohy zvyšují pravděpodobnost vzniku kladívkových prstů. Oba tvary chodidel způsobují, že svaly na nohou pracují nevyváženě, což může časem změnit síly působící na prsty.

Plantární fasciitida

Plantární fasciitida je zánět měkkých tkání, které se táhnou od prstů na nohou až k patě. Obvykle způsobuje prudké bolesti v blízkosti paty. Toto onemocnění je spojeno s vysokou klenbou a nadměrně vysokým chodidlem, stejně jako s nízkou klenbou nebo plochou nohou.

MTSS

Pokud je vaše držení nohou nadměrně pronační, máte dle výzkumu vyšší riziko vzniku mediálního tibiálního stresového syndromu (MTSS), který způsobuje bolest, která probíhá od kolene ke kotníku na přední straně nohy, podél holenní kosti. MTSS se většinou vyskytuje u lidí, kteří se aktivně věnují sportovním aktivitám typu stop a start, jako je tenis nebo fotbal.

Zranění kotníku

Pokud vaše noha nadměrně pronacuje (při dopadu se kotník nadměrně vbočí), můžete si podle studie z roku 2001 častěji poranit kotník. Výsledkem může být podvrtnutí, natažení nebo zlomenina kotníku. Studie ukazují, že pokud máte vysokou klenbu, nemusí být váš kotník tak silný a stabilní jako u lidí s nižší klenbou.

Bolesti kyčlí, kolen nebo chodidel

Studie ukázaly, že výška vaší klenby, konkrétně vysoký nárt nebo plochá noha, může způsobovat i bolesti dolních končetin. Je to proto, že způsob, jakým se vaše chodidla pohybují, způsobuje vlnový efekt na pohyby horních a dolních končetin.

Teorií o tom, co o vás tvar chodidla vypovídá je několik. Další naleznete v tomto videu.

Co na vás z tohoto výkladu sedí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články