Domácí bělení zubů: K zářivému úsměvu pomůže obyčejná jedlá soda

Jedlá soda je užitečný domácí prostředek, který nabízí řadu přínosů také pro vaše zdraví. Obzvláště účinná může být zejména při čištění a bělení zubů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda je jemný bílý prášek, který lze využít v domácnosti na nespočet způsobů. Ačkoliv jej mnozí znají spíše jako ingredienci do potravin, použít ji můžete podle odbornice Jennifer Archibald také k čištění a bělení zubů. Tento způsob jejího využití si v současné době získal oblibu téměř po celém světě, a to z dobrého důvodu. Jedná se totiž o prostředek, který disponuje skvělými čistícími, antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi, takže vaši ústní dutinu udrží nejen co nejvíce svěží, ale také z ní odstraní veškerý zubní plak a bakterie.

Jedlá soda jako zubní pasta

Přestože jedlá soda nedokáže chránit zuby před zubním kazem tak účinně jako zubní pasta s fluoridem, odborníci ji považují za jeden z nejúčinnějších prostředků pro bělení zubů a podporu jejich zdraví. Bylo navíc prokázáno, že pasty s jejím obsahem disponují antibakteriálními vlastnostmi, které mohou pomoci chránit zuby před vznikem nepříjemných problémů a bolesti. Níže se můžete podívat na další užitečné přínosy, které jedlá soda přináší pro vaše zuby a může z nich těžit naprosto každý:  

Detailní záběr na ženu čistící si zuby iZdroj fotografie: Freepik

1) Snižuje množství zubního plaku a zánět dásní

Zubní plak je nevzhledný problém, který trápí většinu světové populace. Jedná se o kolonie bakterií, které se přichycují na povrchu zubů a nakonec vedou ke vzniku problémů, jako je například zánět dásní a zubní kazy. Pokud však použijete k čištění zubů jedlou sodu, účinně tím narušíte působení těchto mikroorganismů, což vás ochrání před potenciálním poškozením zubů a dásní.

2) Snižuje množství bakterií v ústech 

Některé druhy škodlivých bakterií potřebují ke svému vývoji a množení se v ústech kyselejší podmínky. A právě jedlá soda je skvělý prostředek, který účinně zvyšuje pH v ústech, což vede ke snížení kyselosti a následnému znemožnění růstu těchto mikroorganismů. Stačí použít jedlou sodu místo zubní pasty a získáte větší ochranu před potenciálními problémy, jako je například zubní kaz nebo bolest zubů.

3) Účinně bělí zuby

Jedlá soda má přirozené bělící vlastnosti a bylo prokázáno, že účinně odstraňuje skvrny na zubech a dokáže je přirozeně vybělit – proto je také velmi oblíbenou složkou mnoha komerčních zubních past. 

4) Je levná a neobsahuje fluorid 

Jedlá soda na rozdíl od většiny komerčních past stojí velmi málo peněz a neobsahuje fluorid, který může být v příliš velkém množství toxický – je ovšem důležité si uvědomit, že toxicita fluoridu je vzácná a riziko hrozí pouze při konzumaci jeho příliš velkého množství. Mezi příznaky tohoto problému patří především bolesti, zvracení, průjem a problémy s ledvinami a srdcem. Z tohoto důvodu dává mnoho lidí přednost jedlé sodě, která fluorid neobsahuje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak jedlou sodu použít  

K čištění zubů pomocí jedlé sody budete potřebovat následující ingredience:

  • zubní kartáček
  • malou misku nebo skleničku
  • jedlou sodu
  • vodu

Postup vypadá následovně: 

  • Nejprve smíchejte v malé misce jedlou sodu a vodu v poměru 1:1 a ingredience míchejte, dokud nevytvoříte pastu. 
  • Ponořte zubní kartáček do směsi a jemnými kroužky začněte čistit své zuby (ujistěte se, že jste každý zub důkladně pokryli pastou). 
  • Zuby si tímto způsobem čistěte přibližně minutu a až skončíte, vyplivněte jedlou sodu a vypláchněte si ústa.
  • A máte hotovo, vaše zuby by měly být mnohem lesklejší a bez jakýchkoliv zrnek.

Abyste zvýšili účinky jedlé sody, mžete také do směsi přidat kokosový olej, citronovou šťávu nebo jablečný ocet. Tímto způsobem bude tato přirozená pasta mnohem silnější a účinněji vybělí vaše zuby. 

Jak se jedlá soda při čištění zubů osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články