Co je to „akné mapa“ a je možné pomocí ní identifikovat onemocnění vnitřních orgánů?

Přestože se takzvaných akné grafů objevuje na internetu čím dál více, dermatologové jejich vášnivými zastánci rozhodně nejsou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Akné mapy se v poslední době čím dál více šíří internetem. Vypovídají nejčastěji o tom, že každé místo na vašem obličeji, kde se vám objevilo akné, souvisí s problémy určitých orgánů ve vašem těle. Jak ovšem tvrdí odbornice Cynthia Cobb, příčinou vzniku těchto nevzhledných pupínků nejsou ani ledviny, ani žaludek – vše závisí zpravidla na vašich hormonech a jejich fungování. 

Jak by měla akné mapa fungovat 

Jak již bylo řečeno, každý akné graf by měl být takový způsob diagnostiky vnitřních onemocnění, který je sestaven podle umístění akné na obličeji. Funguje to tak, že svůj obličej rozdělíte podle předlohy na několik různých částí, z nichž každá by měla odkazovat na špatnou funkci orgánu nebo orgánů ve vašem těle – například akné v oblasti mezi obočím by mělo odkazovat na špatnou funkci vašich jater. 

Odborníci předpokládají, že akné mapy vznikly na základě myšlenek tradiční čínské medicíny, protože se většina populárních schémat podobá starodávnému učení akupunktury. Ta se již před tisíci lety používala v asijských tropech ke zmírnění bolesti a napětí. Jak ovšem sami dodávají, stále není jisté, kdo je sestavil a vymyslel. 

Akné je důsledkem hormonálních změn, ne problémů s orgány

Přestože akné mapy mohou být v některých případech pravdivé, akné je kožní onemocnění, které souvisí zpravidla s působením hormonů a s tím, jakou jste získali genetiku. Mezi jeho hlavní příčinu se proto řadí zejména hormonální změny v těle, které mohou nastat vlivem stresu, léků nebo mnohdy také nevhodné stravy. Bohužel však ani ledvinové, ani žaludeční problémy nemají s hlavní příčinou akné vůbec nic společného

Proč se akné nejčastěji vyskytuje na obličeji? 

Pokud trpíte akné, možná jste si všimli, že je nejčastěji postižen váš obličej. Důvod je především takový, že se tyto nevzhledné pupínky objevují zpravidla tam, kde je nahromaděno nejvíce mazových žláz a vlasových folikulů. Mezi tato místa patří sice také krk, hrudník, horní část zad a ramena, ale obličej má oproti ostatním částem těla s jejich výskytem silně navrch. Vznik akné je sice přirozený, ovšem pokud jej chcete minimalizovat nebo alespoň zmírnit, je třeba se řídit určitými pravidly. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi zásadní opatření, které by měl každý člověk trpící akné znát, je skutečnost, že má mít trpělivost a domácí léčbu provádět vždy systematicky. Je například velmi důležité si rozmyslet, zda chcete pupínek skutečně vymáčknout – mohlo by to totiž vést k infekci nebo mírnému poškození kůže. Dále byste také měli dbát na péči o vaše záda a léčbu akné na nich provádět nejlépe s pomocí, protože ne vždy to jde na této části těla jednoduše. Kromě toho vždy, kdy se zdá, že se vaše pleť nezlepšuje, byste měli neprodleně navštívit odborného dermatologa. 

Jaký názor máte na akné mapy vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy