Staré dobré aktivní uhlí: Může podpořit funkci ledvin či pomoci snížit hladinu cholesterolu

Aktivní uhlí je známé pro své užitečné vlastnosti při průjmech či otravách. Může pomoci i ledvinám a také s bělením zubů či ošetřením pleti.

i Zdroj fotografie: ProjectManhattan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktivní uhlí občas taky známé pod názvem lékařské uhlí, je černý prášek bez jakékoliv chuti či zápachu, který se používá k léčbě různých onemocnění už po staletí. Jedním z prvních využití bylo odstraňování žaludečních a střevních otrav. Lékařka Kim Chin vysvětluje, že mimo tyto známé schopnosti aktivního uhlí se dá také využít ke snížení cholesterolu či zlepšení funkce ledvin. Ovšem ani to není vše, dá se využít i při bělení zubů či v péči o pleť.

Co to vlastně aktivní uhlí je

Jedná se o dřevěné uhlí ošetřené kyslíkem při velmi vysokých teplotách. Během tohoto ošetření se mění jeho vnitřní struktura. Konkrétně tak, že se zmenšuje velikost jeho pórů a zvětšuje se jeho povrch. Aktivní uhlí se prodává v podobě jemného černého prášku nebo v podobě doplňků. Dokonce je možné ho přidat do mnoha potravinářských i nepotravinářských produktů. Řeč je například o zmrzlině, ale i zubní pastě.

Kouzlo aktivního uhlí spočívá v tom, že jakmile ho spolknete, tak se dostává do střev v nezměněné podobě. Porézní struktura má záporný elektrický náboj, a tudíž přitahuje kladně nabité molekuly jako jsou toxiny a plyny. Navážou se na něj pomocí adsorpce a následně se zachytí ve střevech a vyloučí spolu se stolicí, místo toho, aby se vstřebávaly dále do těla. Jelikož umí adsorbovat i plyny, pomůže také při plynatosti.

aktivní uhlí - bělení zubů iZdroj fotografie: Freepik

Podpora funkce ledvin

To, že se aktivní uhlí využívá jako nouzová léčba proti jedu je známé. Má totiž schopnost se vázat na širokou škálu léků, a tím snižovat jejich účinky. Ale aktivní uhlí také umí podpořit funkci ledvin, díky snížení počtu odpadních látek, které za normálních okolností musí tělo filtrovat. Tento fakt je zvláště užitečný pro lidi, kteří trpí chronickým onemocněním ledvin, protože tento stav omezuje schopnost ledvin odstraňovat močovinu a další toxiny. A právě aktivní uhlí je schopné se na močovinu i další toxiny vázat a následně je pomáhá tělu eliminovat.

Schopnost snížit cholesterol i vybělit zuby

Podobně jako se aktivní uhlí může navázat na močovinu, léky i toxiny, se prý může vázat také na cholesterol, čímž zabraňuje jeho vstřebávání. A díky tomu dochází ke snížení hladiny cholesterolu. Kromě všech potvrzených výhod aktivního uhlí pro zdraví se využívá i pro jiné účely. Například pro bělení zubů. Sice je aktivní uhlí černočerné, ale i tak si zkuste potřít zuby uhlíkovým práškem a poté důkladně vydrhnout kartáčkem a omýt. Výsledek uvidíte sami. Komě zubů lze uhlí aplikovat i na pokožku, kterou vyčistí od nečistot. Nechte jej působit 20 minut až 3x týdně.

Jakými způsoby využíváte aktivní uhlí vy?

Zdroj: Heathline
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články