Když se ozývá onemocnění ledvin: Svalové křeče, únava i problémové spaní

Ledviny plní mnoho životně důležitých funkcí. Stejně jako každý orgán v těle, i ledviny mohou onemocnět. Proto je lepší o ně vědomě pečovat.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ledviny patří mezi životně důležité orgány. Plní mnoho významných funkcí. Například odstraňují škodliviny z těla, udržují rovnováhu tekutin v těle a vytvářejí hormony, které ovlivňují krevní tlak a červené krvinky. A to je jen zlomek toho, co ledviny dělají. Podle zdravotní sestry Shannon Johnson je třeba o své ledviny pečovat a chránit je před onemocněním. Pokud se už nějaké potíže vyskytnou, je třeba včas odhalit jejich příčinu a začít s léčbou, jinak by mohlo dojít k trvalému poškození tohoto orgánu.

Příznaky, které ukazují na onemocnění ledvin

Že vaše ledviny nejsou v pořádku, zjistíte podle časných příznaků, které mohou být nenápadné a dají se snadno zanedbat. Často na sebe nemoci ledvin upozorňují únavou spojenou se spánkovými problémy. Kromě toho vás opustí chuť k jídlu, špatně se budete soustředit a mohou se u vás objevit svalové křeče. Další varovné příznaky jsou otoky (nejvýraznější bývají kolem kotníků), oteklé váčky pod očima, časté močení, bolest v oblasti beder a suchá hrubá pokožka.

Ignorováním příznaků zmíněných výše se nemoc ledvin rozvíjí, ledviny přestávají spolehlivě zastávat svou funkci a dochází k jejich selhávání. Jedná se o závažný stav, který se projevuje nevolností, zvracením, ztrátou chuti k jídlu, změnami v močení, zadržováním tekutin a rozvojem anémie (v důsledku úbytku červených krvinek).

Jak své ledviny chránit

V případě selhání ledvin se vyplatí dbát na prevenci. Je třeba zaměřit se na několik základních faktorů souvisejících především s pitným režimem a stravou.

Příjem a výdej tekutin

Aby ledviny mohly fungovat, musíte pít dostatečné množství tekutin. Jinak se v krvi začnou hromadit toxiny, které ledviny nedokážou přefiltrovat. Že málo pijete, poznáte také mimo jiné podle tmavě žluté barvy moči. Jakmile se vám chce na malou, neodkládejte to. Snažte se zbytečně nezadržovat moč, jelikož se v důsledku toho zvyšuje tlak moči v ledvinách, což může vést k selhávání ledvin nebo inkontinenci.

Žena zadržující močení u záchodové mísy iZdroj fotografie: Freepik

Vyhněte se soli, kofeinu a vysokému příjmu bílkovin

Sůl tělo potřebuje, ale jen v malém množství. Denně byste neměli překročit dávku 5,8 gramů soli včetně té, která je obsažena v potravinách. Přílišné solení vede k zatěžování ledvin a vysokému krevnímu tlaku. Totéž platí o kofeinu a alkoholu.

Aby těch zákazů a omezení nebylo málo, také se vyvarujte vysokému příjmu bílkovin. Jejich nadměrné množství poškozuje ledviny. Během trávení bílkovin vzniká jako vedlejší produkt amoniak, který musí ledviny neutralizovat. Více bílkovin znamená pro ledviny více práce, což následně vede k jejich většímu opotřebení. Může pak docházet k oslabení jejich funkce, přičemž se pak může projevit i závažný problém – selhávání ledvin.

Léky a nemoci

Jste zvyklí přecházet běžné nemoci, jako je nachlazení, chřipka, kašel, bolest v krku, angína a další? Příště si to raději rozmyslete. Ledviny jsou na tyto nemoci velmi citlivé a snadno dojde k jejich poškození. Pozor si dejte také na časté užívání analgetik. Kromě známých problémů, které souvisí s jejich nadužíváním, mají léky na bolest vedlejší účinky, které poškozují nejen ledviny. Proto si dvakrát dobře rozmyslete, než automaticky sáhnete pro pilulku proti bolesti.

Přiznejte se bez mučení, kterou z uvedených rad porušujete?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články