Rty jsou detektor závažných onemocnění. Suchost, popraskání či bolavé koutky mají svůj důvod, apeluje dermatoložka

Nejen jazyk, ale také rty jsou odrazem vašeho zdraví. Sledujte každé změny na rtech, které se u vás projeví, mohou znamenat onemocnění.

i Zdroj fotografie: Getty Images
                   

Možná jste to netušili, ale rty člověka mají přes milion nervových zakončení, které jsou na podněty velmi citlivé. Takže nejen celkově tělo potřebuje zvláštní péči, ale i samotné rty. Pečujte o ně patřičným způsobem a sledujte je, mohou vám ukazovat jasné signály, že se s vaším tělem něco děje. Dávejte si pozor na tyto změny, upozorňuje doc. MUDr. Marie Viktorinová, CSc. a doc. MUDr. Dagmar Ditrichová, CSc. 

Popraskané a bolavé koutky kolem rtů

Stává se to především během chladného počasí, což je podzim a zima. Studený vzduch a vlhký dech působí negativně na okolí úst. Poměrně často se stává, že mnoho lidí si v zimním období olizuje ústa, ale neuvědomují si, že právě v chladném období dělají velkou chybu. Nejen rty, ale i koutky úst praskají a jsou snadno dosažitelné různými bakteriemi. Dávejte si pozor, a pokud se tato skutečnost opakuje, neváhejte a navštivte praktického lékaře. 

Popraskané a vysušené rty

Suchost na rtech má mnoho příčin, například nedostatečná hydratace těla, stres, rýma, dýchání ústy a mnoho jiných. Doporučujeme, abyste své tělo hydratovali pomocí obyčejné vody nebo bylinkových čajů. Nezapomínejte také na hydratační balzámy na rty. V případě, že tento postup nezabral, může se jednat o alergii. Jestliže se u vás objevuje neustále ucpaný nos nebo svědění, kopřivka a jiné, neváhejte se poradit se svým lékařem.

Nevysvětlitelné bouličky na rtech

Bouličky, respektive hrbolky v barvě rtů se mohou vyskytnout z nenadání a opět zmizet. Ovšem ale bolí, mohou být nepříjemné. Na druhou stranu nejsou ničím škodlivé. Může se jednat například o poranění, ale také o reakci na nějaké jídlo. Pokud trpíte potravinovou alergií, mějte se na pozoru. Také nás bouličky na rtech mohou upozornit na probíhající virovou infekci.  

Červené ohraničení rtů

Nejedná se o vážný zdravotní problém, jedná se především o pálení kolem úst a dermatitidu způsobenou chladným počasím a neustálým olizováním rtů. To způsobuje vysušení a následné praskání. Pokožka vás může svědit, ale i štípat, proto raději noste v kapse ubrousek, se kterým si rty vždy utřete. Doporučujeme používat hydratační krémy. 

Barva rtů se může změnit

Pokud vám rty zmodrají, jedná se o důsledek nedostatečné cirkulace krve. Stejné příznaky lze sledovat nejen zde, ale i na nohou a následně na rukou. Pokud naopak rty zbělají, nebo jsou světle růžové, bledé, mohou naznačovat chudokrevnost. V takovém případě nemeškejte a okamžitě se vydejte k vašemu lékaři. Dále se mohou potíže týkat špatné životosprávy a potíží s krví.

Skvrny na rtech, které se barví do černa

Tyto skvrny se nikdy nevyplácí ignorovat, buďte obezřetní a všímejte si jich. Mohou být způsobené nadměrným sluněním a mohou vznikat stejně jako pigmentové skvrny. Pokud se jedná o sytě černé skvrny, okamžitě se vydejte za dermatologem. Mohou to být předrakovinné skvrny. Doporučujeme přes letní období mazat nejen obličej, ale také rty opalovacím krémem.

Víte o dalších projevech na rtech? Napište nám je.

Zdroj: Brightside, Internimedicina

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články