Covid-19, chřipka, nachlazení, nebo alergie: Nenechte se zmást obdobnými příznaky a naučte se jednotlivá onemocnění rozlišovat

Covid-19, chřipka, nachlazení i alergie mají některé společné příznaky. Navíc každý člověk je jiný a příznaky mohou mít různou intenzitu. Z toho důvodu je občas složité je odlišit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rýma, bolest v krku nebo kýchání mohou být příznakem alergie, koronaviru nebo chřipky. Nachlazení, chřipka, covid-19 i alergie mají totiž podobné příznaky. Ne všechny z nich jsou ovšem totožné. Jak vysvětluje Lindsey Elmore, PharmD, certifikovaná specialistka na farmakoterapii, i když se může zdát, že máte koronavirus, může se jednat pouze o sezónní alergii nebo chřipku.

Příznaky covid-19

Přestože jsou příznaky covidu a chřipky téměř totožné, jsou zde jisté rozdíly. Při chřipce je horečka obvykle o něco vyšší. Kromě toho je u chřipky i covidu velmi častý kašel, bolest hlavy, a ucpaný nos. Nejčastějšími příznaky omikronové varianty jsou kašel, škrábání v krku, rýma a únava. Na rozdíl od delta varianty však většina pacientů neztrácí chuť ani čich. Typickými příznaky covid-19 jsou:

 • horečka nebo zimnice
 • kašel
 • dušnost nebo potíže s dýcháním
 • únava
 • bolesti svalů 
 • bolest hlavy
 • ztráta chuti nebo čichu (ne u všech mutací)
 • bolest v krku
 • rýma
 • nevolnost nebo zvracení (nejčastěji u dětí)
 • průjem (vzácně)

Příznaky chřipky

Jak jsme již zmínili výše, většina příznaků chřipky je totožná s těmi u covid-19. Neobjevuje se však dušnost ani jiné dýchací potíže, není navíc přítomna ani ztráta chuti či čichu. Ostatní příznaky jsou totožné, jen u chřipky nastupuje horečka velmi náhle a bývá poměrně vysoká – nad 39 °C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky nachlazení

U nachlazení nebývá přítomna horečka, zažívací potíže ani úporný kašel. Bolesti bývají spíše mírnějšího rázu. Časté je naopak kýchání, které se ani u chřipky, ani u covid-19 běžně nevyskytuje. Můžou vám však slzet oči, podobně jako u alergie.

Příznaky alergie

U alergie se, stejně jako u nachlazení, často objevuje kýchání a rýma. Někteří lidé s alergií mohou mít i ostatní příznaky nachlazení a zánětu spojivek, tj. zarudlé, slzící nebo svědící oči.

Kdy se otestovat na covid-19

V tuto chvíli byste měli být schopni od sebe jednotlivá onemocnění relativně dobře odlišit. Problém může ovšem nastat v rozlišování chřipky a covid-19. Pokud trpíte příznaky, které jsou shodné pro koronavirus i pro chřipku, je vhodné provést samotest na covid-19. Pokud byste stále měli pochybnosti, objednejte se na PCR test, u kterého bude covid-19 potvrzen či vyvrácen s téměř 100 % jistotou.


Pokud jste covid-19 prodělali, jak jste poznali, že se jedná právě o toto onemocnění?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články