Dala si pod polštář kousek mýdla. To, co to udělalo s jejím zdravím, je neuvěřitelné

Možná jste již také slyšeli o populárním triku, který uleví od křečí či syndromu neklidných nohou. Stačí si do postele vložit kus mýdla.

mýdlo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Syndrom neklidných nohou je poměrně častá spánková porucha, která, stejně jako noční křeče, dokáže znepříjemnit život těm, kteří jí trpí. Pokud se totiž dobře nevyspíte, ovlivní to i váš výkon přes den. Může to mít negativní dopad na vaši práci, vztahy i celkové zdraví. Jedna teorie tvrdí, že křeče nebo syndrom neklidných nohou lze vyléčit vložením kostky mýdla do postele.

Co to syndrom neklidných nohou vlastně je

Syndrom neklidných nohou je nepříjemné nutkání hýbat nohama, které se objevuje nejčastěji v noci. Pokud se pohnete, nutkání zmizí, ale po chvíli se obvykle objevuje znovu. Není přesně známo, co tuto poruchu způsobuje, ale bývá spojována s neurologickými poruchami, jako je například periferní neuropatie, ale také s roztroušenou sklerózou a Parkinsonovou chorobou.

Může se však objevit, i když žádnými takovými chorobami netrpíte. Spojuje se také s nedostatkem železa v těle a množstvím dopaminu. Může se objevit také v těhotenství, když je v těle nižší množství železa, hořčíku a zinku.

Populární trik s mýdlem

Trik s mýdlem je velmi jednoduchý, spočívá v tom, že do nohou postele umístíte kostku mýdla. Tento trik se objevil v amerických televizních show Dr. Oz a The Doctors. Najdete jej i na mnoha internetových diskuzních fórech, kdy zastánci této metody tvrdí, že jisté složky mýdla, konkrétně hořčík, levandule či elektricky nabité ionty pronikají do pokožky, mění chemii vašeho těla a ulevují při křečích, bolestech či syndromu neklidných nohou.

levandulové mýdlo iZdroj fotografie: Freepik
Levandulové mýdlo údajně pomáhá se syndromem neklidných nohou.

K této metodě chybí vědecké důkazy 

Jakkoli populární může tato metoda být, vědecky podložená není. Jediná studie, která by se dala v tomto ohledu použít, je malá íránská studie z roku 2021. Té se zúčastnilo 105 osob se syndromem neklidných nohou. Před spaním jim byla provedena masáž nohou, u testovací skupiny byla tato masáž za použití levandulového esenciálního oleje. A skutečně došlo ke zmírnění příznaků. 

Je však důležité poznamenat, že levandulový olej byl vmasírován do pokožky, nikoliv umístěn v blízkosti nohou, jako je tomu v případě doporučovaného mýdla. Neexistuje tedy žádný důkaz o tom, že by metoda skutečně fungovala, což samozřejmě neznamená, že nemůže být účinná

Není mýdlo jako mýdlo

Pokud se rozhodnete mýdlo přeci jen vyzkoušet, měli byste věnovat chvilku i výběru toho, které si do nohou postele umístíte. Obecně se doporučují kvalitní bio mýdla s přidanými minerály. Ideálně samozřejmě levandulová. Liší se i umístění samotného mýdla, podle některých návodů byste měli mýdlo jednoduše položit do spodní části postele, jiné radí vložit jej pod prostěradlo, do ponožek nebo do míst, kde se křeče v nohou vyskytují nejčastěji. Případně můžete nohy podložit polštářem a mýdlo vložit pod něj.

Pokud jste tuto metodu vyzkoušeli, s jakým výsledkem?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články