Deset faktů o křečových žilách, které by měl znát každý bez ohledu na věk. Trpí jimi totiž až polovina populace

Pokud si myslíte, že se toto onemocnění objevuje pouze u starších lidí, mýlíte se. Co by měl o křečových žilách vědět každý?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fakta o křečových žilách

Je to dědičné onemocnění –⁠ Pokud mají vaši rodiče nebo prarodiče křečové žíly, je pravděpodobné, že se projeví i u vás. Hlavním faktorem, který přispívá k jejich rozvoji, je právě dědičnost nebo genetická predispozice ke slabým žilním stěnám a chlopním, které vedou k rozvoji onemocnění.

Trpí jimi téměř polovina populace –⁠ Mnoho lidí trpí křečovými žilami aniž by o tom věděli. U více než 50 procent žen a 40 procent mužů se některá jejich forma projevuje, ať už slabší, nebo silnější. 

Ženy trpí touto chorobou 20krát častěji než muži ⁠ U žen je výskyt křečových žil mnohem pravděpodobnější než u mužů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Křečové žíly nelze vyléčit doma –⁠ Nelze je vyléčit žádnými domácími léky ani léčbami. Jediným způsobem, jak se jich zbavit, je profesionální léčba. Nevěřte tak žádným krémům nebo masážím. 

Dbejte na včasnou léčbu –⁠ Čím dříve je léčba zahájena, tím lépe. Zastavíte tak progresi onemocnění a omezíte projevy křečových žil. Dosáhnete také nejlepších výsledků.

Křečové žíly mohou způsobit bolest –⁠ Ačkoliv se jedná především o estetický problém, křečové žíly mohou být také velmi bolestivé. Mezi příznaky křečových žil patří otok, pulzování a křeče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hormonální faktory mohou zhoršit situaci –⁠ Jedním z důvodů, proč se u žen objevují křečové žíly více, jsou hormony. To zahrnuje především užívání antikoncepčních pilulek, hormonální substituční terapie a těhotenství.

Špatný životní styl zvyšuje riziko –⁠ Pokud potřebujete další důvod, proč žít zdravě, přidejte do seznamu křečové žíly. Nedostatek pohybu, obezita a sedavý životní styl mohou způsobit rozvoj nebo zhoršení onemocnění.

Existuje několik způsobů léčby –⁠ V závislosti na závažnost onemocnění existuje několik možností léčby. U mírných až středně závažných případů se používá bezbolestná skleroterapie. K léčbě velmi závažných případů se pak používá endovenózní laserová koagulace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují relapsy onemocnění –⁠ Zatímco křečové žíly lze úspěšně léčit, základní problém napravit nelze. Abyste snížili riziko relapsu, musíte udržovat zdravou váhu, pravidelně cvičit a pokud je to možné, snažit se vyhnout dlouhodobému sezení a stání.

Zdroj: Science Beta

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články