Detoxikace těla –⁠ ano, či ne: Jsou případy, kdy očista organismu spíše uškodí

Velkým hitem se stala detoxikace organismu v podobě nápojů, receptů i hladovek. Tělo si ale vystačí samo. Jaký účinek mohou mít detoxikační metody a opravdu pomáhají?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle jedné z teorií se musíte detoxikovat, abyste odstranili toxiny z těla. Ty se podle této teorie hromadí jednak z prostředí, ve kterém žijete, jednak z nezdravé stravy. Adrienne Seitz, zdravotní sestra a dietoložka, říká, že tělo provádí detoxikaci samo. Můžete ho v tom podpořit pitím dostatečného množství čisté vody, čímž urychlíte vylučování škodlivých toxinů z těla.

Co je to detoxikace organismu?

Na pojem „detoxikace“ se v tomto případě myslí čištění těla za účelem odstranění toxinů, které se mohly nahromadit z nezdravého životního stylu. Zahrnuje nejrůznější doporučení na chutné i nechutné nápoje ze zeleniny, koření a dalších přísad. Některá doporučení zacházejí ještě dál a radí lidem několikadenní hladovku nebo jíst olej po lžících. Každá detoxikační metoda používá své zdravotní argumenty, proč funguje.

Co si od detoxikace lidé slibují

Nyní si asi říkáte, proč to lidé dobrovolně podstupují. Pokud patříte mezi ně, jistě toužíte po jednom z těchto nadějných výsledků detoxikace. Jde především o snižování váhy, o zvýšení energie a snížení únavy, pomoc při bolestech hlavy nebo při zácpě.

Proč to nefugnuje

Podle studie tělo detoxikovat nepotřebuje, protože se detoxikuje samo. Pomocí ledvin filtruje škodlivé látky z krve a odstraňuje je močí. Trávicí systém odstraňuje své odpadní látky stolicí. Další detoxikační jednotkou jsou játra, která toxiny vylučují v podobě žluče, která jde do střev a ve finále opět stolicí ven z těla. Takže pokud vaše orgány fungují správně, detoxikace probíhá pravidelně a kontinuálně sama.

iZdroj fotografie: Pixabay

V některých případech si můžete poškodit zdraví

Na internetu narazíte na nejrůznější recepty na detoxikaci celého organismu nebo jednotlivých orgánů. Než se rozhodnete některý vyzkoušet, použijte selský rozum nebo rozum vašeho praktického lékaře a poraďte se s ním. I domácími a přírodními recepty se můžete předávkovat, mohou ovlivňovat účinky léků, které pravidelně užíváte nebo způsobit zažívací obtíže, průjem či dehydrataci. V případě delší hladovky si rozházíte hladinu krevního cukru, můžete pociťovat slabost, nevolnost a motání hlavy. Taktový stav může končit až hypoglykemií.

Které detoxikační recepty jste vyzkoušeli na vlastní kůži?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247
Události247
Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí
VědaŽivě
VědaŽivě
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku
adbz
adbz
Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení