Čokoládové cysty lze léčit i doma. S bolestí i zánětem si poradí snadno dostupné prostředky

Cysty na vaječnících obvykle nejsou nebezpečné a časem samy zmizí. Občas ale způsobují přidružené problémy. Tyto staré triky vám pomohou se obtíží zbavit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cysty na vaječnících jsou útvary malé velikosti, nejčastěji s tekutinou uvnitř, které se nacházejí ve vaječníku nebo na jeho povrchu. Profesorka Debra Rose Wilson, Ph.D. upozorňuje, že o cystách na vaječnících ani nemusíte vědět, protože mnohé z nich nevyvolávají žádné příznaky a mohou zmizet i bez léčby. Velké cysty však mohou způsobovat pánevní bolesti, pocity plnosti v břiše nebo nadýmání. V takovém případě je potřeba konzultace s lékařem.

Cysty na vaječnících

Přítomnost cyst je ve skutečnosti poměrně častým zdravotním problémem. Většina žen jím trpí alespoň jednou za život. Statistiky navíc potvrzují, že s touto potíží se setkávají téměř všechny ženy, které se blíží menopauze. Obvykle je cysta nezhoubný útvar, který se objeví bez zjevné příčiny, ale existují i patologické cysty, které mohou být karcinogenní. Cysty mohou po několika měsících samy zmizet, ale mohou být doprovázeny nepříjemnými příznaky, jako jsou např.:

  • Bolest při pohlavním styku.
  • Tlak v močovém měchýři nebo konečníku.
  • Zvracení a nevolnost.
  • Bolest v oblasti perinea nebo dolní části zad.
  • Bolest v pánevní oblasti před menstruací nebo během ní.
  • Nadýmání břicha, plynatost.

Domácí léčba cyst

Naštěstí existují jednoduché triky, které vám pomohou zmenšit velikost cyst, a také okamžitě zmírnit nepříjemné příznaky, které mohou cysty doprovázet. Níže naleznete léty prověřené způsoby, které by vám určitě měly ulevit:

1. Tepelná terapie

Jednoduše si pod břicho nebo do dolní části pánve položte na 15 minut nahřívací polštářek nebo láhev s teplou vodou, což vám pomůže ulevit od bolesti.

2. Ricinový olej

Tento prostředek se používá již léta, protože je velmi účinný při odstraňování toxinů. Namočte látku do ricinového oleje a přiložte ji na břicho, to by mělo pomoci zmenšit velikost cysty.

3. Bylinkový čaj

Bylinné odvary vám mohou pomoci zbavit se nepříjemných příznaků doprovázející cysty na vaječnících především tím, že zmírňují bolest a mírní nepohodlí. Nejlepší bylinkou na léčbu cyst je heřmánek, protože má zklidňující účinky, které vás nejen uvolní, ale také zmírní bolest a zánět. Kromě toho vám pomůže obnovit menstruační cyklus, jelikož stimuluje krevní oběh.

iZdroj fotografie: Freepik

4. Jablečný ocet

Některé vaječníkové cysty jsou způsobeny nedostatkem draslíku. Jablečný ocet je bohatý na draslík, proto přidejte lžíci octa do sklenice teplé vody a vypijte ji. Tuto směs užívejte 1-2krát denně.

5. Bylinky

Kořen máku, semena kardamomu a kořen divokého batátového kořene jsou jen některé z bylin doporučovaných k léčbě zmíněných cyst.

Estrogen a cysty

Vysoká hladina estrogenu může vést ke vzniku cyst. Zde je několik jednoduchých tipů, jak snížit hladinu estrogenu v těle:

  • vyhněte se konzumaci potravin se sójou
  • neohřívejte v mikrovlnné troubě potraviny v plastových nádobách
  • nepijte z plastových lahví
  • konzumujte výrobky bez parabenů

Kdy vyhledat lékaře

Pokud máte podezření na cysty na vaječnících, je vhodné se poradit s lékařem a nechat se vyšetřit. Když jsou cysty malé, většinou se vyčkává, zda se samy nevstřebají. V takovém případě vám mohou výše uvedené rady pomoci urychlit jejich vstřebávání a zmírnit případné příznaky spojené s jejich výskytem. U velkých cyst může být potřeba lékařský zásah. Před použitím jakéhokoli lidového prostředku se vždy poraďte s lékařem.

Co pomohlo na cysty vám?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články