Devastující dopady stresu na zdraví vašeho těla: Zakročte včas a vyhněte se potenciálním potížím

Stres patří mezi nejčastější problémy, se kterými se potýká v současné době většina lidí. Jeho dopady na vaše zdraví ovšem mohou být devastující.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každodenní stres může nevratně poškodit vaše zdraví, a to od předčasného stárnutí až po rozvoj kardiovaskulárních poruch či neurodegenerativních onemocnění. Mezi jeho nejčastější příčiny patří podle odborníka Brian Krans dlouhé pracovní dny pod vysokým tlakem, zdlouhavá jízda v autě, náročná výchova dětí, nedostatek spánku a pohybu nebo také snaha vyjít s penězi. Je proto důležité, abyste se před ním chránili nebo se jej alespoň snažili regulovat, protože v opačném případě se můžete potýkat s těmito nebezpečnými dopady. 

1) Stres ztěžuje zvládání emocí

Již malé množství stresu může mít velmi negativní dopady na vaše zdraví, a to zejména co se týče ztížení ovládání emocí. Pokud se v takovém případě člověk vystaví krizové situaci, může se snadno rozplakat, rozčílit či spadnout do deprese, nebo naopak – v případě, že se mu něco podaří, příliš nadchnout. Stejně tak může být důsledkem tohoto problému intenzivní úzkost, strach z budoucnosti a uzavření se do sebe samotného. 

2) Rozvoj závažných onemocnění

Někteří lidé jsou vlivem své rodinné anamnézy náchylnější k určitým onemocněním a chronický stres může těmto stavům přispívat. Jedná se především o rakovinná a plicní onemocnění, cirhózu jater nebo dokonce náchylnost k sebevražedným sklonům. Obzvláště opatrní byste měli být v případě, pokud máte děti, neboť pokud jsou vystaveny stresu ony, mohou se u nich rozvinout nebezpečné duševní nemoci. 

iZdroj fotografie: Freepik

3) Stres může ovlivnit váš sexuální život

Sex patří mezi nejúčinnější a zároveň nejpříjemnější způsob, jak se zbavit stresu. Pokud je toho však na vás moc, může vás vyvést z míry mnohem rychleji, než si myslíte. Podle mnoha odborníků totiž stres ovlivňuje hladinu testosteronu a sexuální touhu (zpravidla u mužů), což může vést v některých případech dokonce k impotenci.

4) Stres může zničit vaše zuby a dásně

Někteří lidé reagují na stresové situace nervovými tiky, jako je například kousání nehtů nebo skřípání zubů. Tyto nepříjemné zlozvyky mohou vést k trvalému poškození a opotřebení zubů (například k jejich zakřivení) nebo k rozvoji onemocnění dásní. V takovém případě vám bohužel nepomůže ani pravidelná zubní hygiena. 

5) Stres poškozuje srdeční sval

Stresové hormony zvyšují srdeční frekvenci a stahují cévy, což nutí pracovat vaše srdce mnohem intenzivněji a způsobují zvýšení krevního tlaku. Z dlouhodobého hlediska může tento problém vést ke vzniku srdečních infarktů, náhlých úmrtí nebo rozvoji jiných kardiovaskulárních poruch. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Přibývání na váze 

Mnoho lidí, kteří se potýkají se stresem, mají tendenci své pochmurné myšlenky zajídat dobrým jídlem. Ačkoliv se tato strategie může zdát účinná, z dlouhodobého hlediska může tento návyk vést ke vzniku obezity či nadváhy. V každém případě byste proto měli držet vaše choutky na uzdě, protože přibývání na váze s sebou nese další a mnohem závažnější rizika.  

7) Předčasné stárnutí

Chronický stres významně přispívá k předčasnému stárnutí. Vědci potvrzují, že tento problém zkracuje telomery, struktury na konci chromozomů, které jsou zodpovědné za tvorbu nových buněk ve vašem těle – to vede následně k nevyhnutelným příznakům stárnutí, jako je tvorba vrásek, ochabnutí svalů, špatný zrak a další. 

Jak se se stresem vyrovnáváte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články