Nedostatek vitamínu B12 značně komplikuje každodenní život. Tyto příznaky vám ho pomohou rozpoznat

Vitamín B12 je základní živina, bez které se tělo prostě neobejde. A přestože se nachází v mnoha potravinách, jeho nedostatkem trpí stále víc lidí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vitamín B12 plní řadu důležitých úkolů v lidském těle, včetně doplnění energie a podpory správného fungování mozku. S jeho nedostatkem se však podle odbornice Jillian Kubala potýká vlivem nezdravých návyků a špatného stravování čím dál více lidí – a to nejen ze starších generací. Tento problém ale může mít velmi nebezpečné důsledky pro vaše zdraví, a proto byste jej měli řešit ihned. Rozpoznat vám ho pomohou níže uvedené příznaky. 

1) Slabost a únava 

Buňky vašeho těla potřebují vitamín B12 k tomu, aby mohly správně fungovat. Jeho nedostatečná hladina proto může snížit tvorbu červených krvinek, což může zhoršit dodávku kyslíku do různých částí vašeho organismu a způsobit tak v důsledku slabost a únavu. Kromě toho může tento problém způsobit také megaloblastickou anémii, stav, který vede k tvorbě velkých, abnormálních a nezralých červených krvinek a k poruše syntézy DNA. 

2) Bledá nebo žlutá kůže

V důsledku nedostatku plně vyzrálých a zdravých červených krvinek v těle způsobeným nedostatkem vitamínu B12 může vaše kůže zblednout. Stejně tak může tento problém způsobit žloutenku, při které vaše kůže a oční bělmo získají nažloutlou barvu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Nevysvětlitelné deprese 

Vitamín B12 je nezbytný pro správné fungování centrální nervové soustavy a jeho nedostatek může mít velmi špatný vliv na vaše duševní zdraví. Jde především o to, že tento problém může způsobit zvýšenou tvorbu aminokyselin obsahujících síru, které zvyšují oxidační stres v těle, čímž přispívají k rozvoji deprese, poškození DNA a odumírání některých buněk. 

4) Bolesti hlavy a migrény

Nedostatek vitamínu B12 může vést k neurologickým poruchám, včetně náhlých bolestí hlavy a nevysvětlitelných migrén – ve skutečnosti jde o nejčastější příznak související s tímto problémem, a to jak u dětí, tak i u dospělých. 

5) Potíže se soustředěním 

Protože nedostatek vitamínu B12 v těle negativně ovlivňuje centrální nervový systém, mohou mít lidé, kteří se s tímto problémem potýkají, potíže se soustředěním a plněním náročnějších úkolů. Tento příznak postihuje spíše starší jedince, protože riziko nedostatku tohoto vitamínu se zvyšuje především s věkem. Naštěstí jej však lze postupem času snadno léčit. 

iZdroj fotografie: Freepik

6) Gastrointestinální problémy 

Lidé s nedostatkem vitamínu B12 se mohou potýkat také s průjmem, nevolností, zácpou, nadýmáním, plynatostí nebo dalšími gastrointestinálními příznaky. Tyto problémy se mohou objevit jak u dospělých, tak i u dětí, ovšem často je velmi složité rozpoznat, co je jejich příčinou – k průjmu totiž může vést například také potravinová intolerance, léky nebo infekce.

7) Bolest a zánět úst či jazyka 

Nedostatek vitamínu B12 může způsobit glositidu, což je lékařský termín, který označuje zanícený, červený a bolestivý jazyk. Stejně tak se zároveň s tímto příznakem může objevit také stomatitida, která se vyznačuje vředy a zánětem v ústech. Abyste se vyhnuli dalším problémům, měli byste v každém z výše uvedených případů kontaktovat svého lékaře a konzultovat s ním možnost vaší léčby. 

Jak chráníte své tělo před nedostatkem vitamínu B12? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články