Dušnost, pocení, slabost: I tak se může projevovat infarkt

Pokud na sobě pocítíte tyto příznaky, utíkejte rychle k lékaři. Se vší pravděpodobností se totiž jedná o varování těla před srdečním infarktem.

                   

Srdeční infarkt je velmi nebezpečné onemocnění, které se může vážně podepsat na vašem životě. Jakmile proto na sobě rozpoznáte jeho příznaky, neměli byste na nic čekat a okamžitě si přivolat záchrannou službu. Jak navíc uvádí lékařka Heidi Moawad, některé z nich se mohou dokonce objevit i pár týdnů před jeho samotným rozvojem, včetně například dušnosti nebo pravidelného pocení. Objevit se však může více varovných signálů.

Nejčastější příznaky srdečního infarktu 

Srdeční infarkt se může projevit hned několika příznaky, ovšem mezi ty nejčastější patří silná bolest a tlak na hrudi. Většina pacientů tento pocit popisuje jako kdyby jim na žebra stoupl slon, přičemž objevit se může velmi náhle a postupně nabírat na intenzitě. Dále se pak může objevit i dušnost či dokonce potíže s dýcháním, protože srdeční sval v případě infarktu myokardu dostává jen velmi málo krve bohaté na kyslík. 

muž držící se za hruď iZdroj fotografie: Depositphotos
Srdeční infarkt se může projevit silnou bolestí na hrudi

Mezi další příznaky pak patří i snížený průtok krve, což následně vede ke svalové slabosti a velmi silné únavě. Toto nepohodlí pak často doprovází i nevysvětlitelné pocení následované závratěmi – někdy se dokonce tyto varovné signály objevují již měsíc před propuknutím nemoci, a to zejména během noci. Na webu JakZdravě jsme také psali o typických příznacích vysokého cholesterolu a jak ho na sobě co nejrychleji rozpoznat. 

diabetes

Cukrovka se zprvu neprojevuje zákeřně. Při neléčení se ale může dostavit mrtvice, srdeční choroby i poškození ledvin

Ženy často trpí mnohem více než muži 

Je také dobré poznamenat, že muži mohou pociťovat odlišné příznaky než ženy. Ty dle serveru Healthline mají tendenci pociťovat příznaky častěji, dřív a mnohdy také intenzivněji. V každém případě byste však měli být na pozoru a jakmile se některé z těchto známek objeví, co nejrychleji si přivolejte záchrannou službu či lékaře. 

Jak se před srdečním infarktem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články