Nebezpečné onemocnění bez příznaků: Vysoký cholesterol může způsobit infarkt i mrtvici

O vysokém cholesterolu se lidé nejčastěji dozvídají až z krevních odběrů v rámci jiné prohlídky u lékaře. Změny v cévách vyvolávají klaudikační bolesti, které nepřehlédnete.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Vysoký cholesterol, který je zvýšený dlouhodobě a neléčí se, vede k vážným zdravotním problémům. Proto je důležité chodit každoročně na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři, který provede odběr krve, aby zjistil, jak vysokou hladinu cholesterolu máte. Podle toho rozhodne o dalším postupu. Někdy stačí úprava stravy, někdy je potřeba ke zdravé stravě přidat ještě léky.

Jak poznat vysoký cholesterol?

Jak se dá poznat vysoký cholesterol ještě jinak než z krevních odběrů? Velmi těžko, ale postupné ničení cévní výstelky ukládáním tuku se může začít projevovat nepříjemnými příznaky, jako jsou například bolesti a nepohodlí v nohou. To jsou nejčastější potíže, se kterými pacienti s vysokým cholesterolem přicházejí k lékaři.

Klaudikační bolesti

Vysoký cholesterol se ukládá do vnitřní výstelky cév a vytváří na nich aterosklerotické plaky. Ty se stále zvětšují a zužují cévy. To způsobuje zhoršení průtoku krve. Navíc se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, včetně mrtvice či srdečního infarktu, jak varuje také web Healthline. A právě prvním příznakem toho, že vaše nohy trpí špatným prokrvením, jsou klaudikační bolesti – bolesti nohou, které jsou nejvíc výrazné při chůzi.

Bolest při chůzi i studené nohy

Kromě bolesti nohou, která se zhoršuje s námahou, dochází také ke svalové únavě, křečím a tupé bolesti v nohou. Že se jedná o klaudikační bolest poznáte podle toho, že když se při chůzi zastavíte, do několika minut bolest zmizí. Znovu se objeví, až když se zase rozejdete.

Ilustrace zablokované tepny v srdci cholesterolem iZdroj fotografie: Freepik
Vysoký cholesterol ucpává vnitřní výstelku tepen. Nevyhýbá se ani srdci.

Jak píše web MedicalNewsToday, vysoký cholesterol může způsobovat na nohou i další příznaky. Jedná se hlavně o zarudnutí kůže, studené nohy (následek špatného prokrvení), pálivá bolest v nohou v klidu při odpočinku a rány na prstech a nohou, které se jen velmi špatně nebo vůbec nehojí.

Bobkový list pomůže na cholesterol a poradí si s hladinou cukru v krvi

Kdy k lékaři

Pokud pozorujete neobvyklé a nepříjemné problémy v oblasti nohou, dojděte se poradit s lékařem. Ten může odebrat krev na vyšetření a zkontrolovat hladinu cholesterolu. Vyšetření je jediný způsob, jak spolehlivě odhalit, zda je na vině právě cholesterol, jak jsme na JakZdravě již vysvětlovali. Podle výsledků vám doporučí další postup. Připravte se na dietu, ukončení kouření v případě, že kouříte, a omezení alkoholu. Vyzkoušet můžete i lidové rady v podobě skořice a medu, jak radila naše redakce dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vysokým cholesterolem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články