Už žádná bolest sedacího nervu: S těmito cviky ji odstraníte rychleji, než by dokázal chiropraktik

Od bolesti sedacího nervu vám může pomoci lékař, některé léky, domácí metody, jako například lázeň nebo jednoduché cviky, které zaberou jen pár minut.

ischias i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolest sedacího nervu, známá také jako ischias, je nepříjemný stav charakterizovaný bolestí, necitlivostí nebo mravenčením, které se šíří podél sedacího nervu. Tento nerv je nejdelší v těle a běží od dolní části páteře až po nohy. Jeho podráždění či stlačení je tedy opravdu nepříjemné. Jak ale vysvětluje fyzioterapeutka Amy Elizabeth Wolkin, PT, od nepříjemných potíží vám mohou pomoci jednoduché cviky.

Co ischias způsobuje

Příčin bolesti, mravenčení či necitlivosti v okolí sedacího nervu je hned několik. Mezi nejčastější patří tzv. herniovaný meziobratlový disk, tedy vyhřezlá ploténka. Dalšími příčinami mohou být:

  • Stlačení nervu v bederní páteři: Stlačení sedacího nervu může nastat v důsledku osteoartritidy, zúžení páteřního kanálu nebo dalších degenerativních stavů páteře.
  • Svalové napětí: Napětí nebo křeče svalů v dolní části zad nebo hýždí mohou vést k tlaku na sedací nerv.
  • Úraz: Úrazy páteře nebo hýždí, jako jsou pády nebo nárazy, mohou způsobit poškození sedacího nervu a následně bolest a další nepříjemné obtíže.
  • Přetížení: Přetížení nebo přetrvávající tlak na sedací nerv může být důsledkem sedavého zaměstnání či opakovanými pohyby, jako je zdvihání těžkých břemen nebo obezitou.
ischias iZdroj fotografie: Freepik
Nejčastější příčinou bolesti sedacího nervu je vyhřezlá ploténka

Cviky na ischias

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, od nepříjemných příznaků vám mohou pomoci i domácí metody, jako je lázeň nohou, střídání teplot nebo zázvor. Fyzioterapeut Ron Miller, PT dodává, že tyto metody je vhodné doplnit cvičením a pravidelným protahováním. Mezi účinné cviky patří:

Cvik 1

Lehněte si na záda a pokrčte nohy v kolenou. Překřižte nohy jako byste seděli s nohou přes nohu a spodní nohu podepřete rukama. V této poloze setrvejte alespoň 30 sekund. Vraťte se do výchozí polohy a proveďte cvik na druhou nohu. Cvik opakujte ještě 2krát na každou nohu (celkem tedy 3x).

5 zaručených způsobů, jak uvolnit sedací nerv (ischias) a ulevit si tak od soustavné bolesti

Cvik 2

Lehněte si na rovný povrch. Pokrčte levou nohu, přidržujte ji rukama za stehno a pomalu ji přitahujte co nejvíce k hrudníku. V této poloze setrvejte alespoň 30 sekund, poté se vraťte do výchozí pozice. Opakujte na druhou nohu. Stejně jako u předchozího cviku i tento cvik proveďte celkem 3x na každou nohu.

Co od bolesti sedacího nervu nejlépe zabírá vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články