Kdo jednou zkusí techniku poklepávání, nedá na ni dopustit. Naučte se EFT a dejte sbohem stresu, úzkostem i fóbiím

EFT terapie, neboli poklepávání meridiánových bodů či emoční akupresura, je technika, která vychází ze staré čínské medicíny. Zbavuje stresu, nespavosti i úzkostí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stres a úzkost jsou v dnešní době bohužel velmi časté a řada lidí hledá nejúčinnější způsob, jak se uvolnit a snížit napětí, které denně pociťují. Psycholog Timothy J. Legg, Ph.D. tvrdí, že jednou z účinných metod, jak se s psychickými i fyzickými obtížemi vyrovnat, je kromě konvenční léčby také alternativní samoléčba poklepáváním meridiánových bodů.

Vznik EFT

Původní metodu poklepávání vyvinul v roce 1980 psycholog Roger Callahan se svou pacientkou Mary, která trpěla silnou fobií z vody. Ani po roce terapie se nedařilo fóbii zmírnit, Mary stále kvůli fóbii trpěla silnými bolestmi žaludku. Dr. Callahan studoval čínskou medicínu, učil se o meridiánových bodech a dostal nápad vyzkoušet poklepávání. 

Instruoval svou pacientku, aby si poklepávala na lícní kost, kde se nachází meridián žaludku, bolesti žaludku zázračně zmizely. Metodu následně upravil Gary Craig, který u doktora Callahana absolvoval výcvik. Aktualizovanou verzi, kterou vytvořil, nazval EFT, což je zkratka z Emotional Freedom Technique, tedy technika emoční svobody .

Technika EFT

EFT je alternativní léčba v oblasti energetické psychologie, která úspěšně léčí fyzickou bolest i duševní a emoční problémy. Její zastánci věří, že odstraňuje negativní energii a veškeré emoční bloky z energetického pole. Jejím základem je, že energie (neboli  čchi) se pohybuje celým tělem a je dostupná prostřednictvím meridiánových bodů. Poklepáváním se vlastně odstraňují případné blokády na těchto energetických cestách.

Jak na EFT

Poklepávání se může naučit každý, je to jednoduchá a bezbolestná technika. Navíc můžete jeho výhod využívat kdykoli a kdekoli se vám zlíbí. Věnujte se vždy jen jednomu problému, až po jeho vyřešení přejděte k dalšímu. Postupujte podle následujících kroků:

Určete si problém, který chcete léčit pomocí EFT poklepávání.

Pokuste se ohodnotit intenzitu bolesti či strachu na stupnici od 0 do 10, přičemž 0 značí nejméně a 10 nejvíce bolestivý nebo obtížný problém. Měli byste si vymyslet větu, která bude problém popisovat a projeví soucit vůči vám samotným. Obvyklá fráze při EFT zní: „I když se potýkám se [strachem nebo problémem], hluboce a zcela přijímám sám sebe“.

iZdroj fotografie: Freepik

Sekvence EFT poklepávání zahrnuje poklepávání na 9 meridiánových bodů po celém těle, a to následovně:

1. Karate bod – hrana ruky: meridián tenkého střeva

2. Temeno hlavy: řídící céva

3. Obočí (u nosu): meridián močového měchýře

4. Vnější koutek oka: meridián žlučníku

5. Pod okem: meridián žaludku

6. Pod nosem: řídící céva

7. Brada: centrální céva

8. Klíční kost: meridián ledvin

9. Podpaží: meridián sleziny

Začněte poklepávat na karate bod a přitom si třikrát nahlas nebo v duchu odříkat zvolenou větu. Poté postupujte dolů po seznamu, ale vynechejte temeno hlavy. Poklepejte na dalších 7 bodů a zároveň vždy třikrát zopakujte frázi. Temeno hlavy poklepejte jako poslední. Je dobré postupovat podle navrženého seznamu, ale pořadí bodů není nezbytné dodržet. Znovu zhodnoťte intenzitu obtíží na škále 0 až 10.

EFT a věda

Studie z roku 2013 zjistila, že tato terapie je užitečná při léčbě posttraumatické stresové poruchy, protože dokázala snížit úroveň psychického stresu u účastníků za pouhý měsíc. Studie z roku 2016 také ukázala, že významně snižuje úzkost.

EFT se ukázala jako slibná metoda i při léčbě nespavosti, fyzické bolesti a deprese, ale výzkum je zatím v plenkách. O tom, jaká terapie je pro váš problém nejúčinnější, zda vyzkoušet EFT, meditaci, jógu nebo jinou metodu, se můžete poradit se svým lékařem či terapeutem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s EFT?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články