Esenciální olej jako ničitel křečových žil: Ve formě koupelí, obkladů i domácích mastí

Ke vzniku křečových žil může být genetická predispozice nebo můžou vzniknout kvůli různým rizikovým faktorům. Ulevit od nich lze pomocí esenciálních olejů.

i Zdroj fotografie: Cosmesi fai de te naturale / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Křečové žíly se od jiných liší tím, že jsou vypouklé a zvětšené. Nejsou tudíž zrovna estetické a ještě ke všemu mohou způsobovat svědění, otok nebo bolesti. Příčina jejich vzniku může být genetická, ale také mohou být způsobeny špatným oběhem, slabými žílami nebo hromaděním krve. Lékařka a profesorka Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT vysvětluje, že pomoci proti křečovým žilám mohou esenciální oleje, které se používají ke zlepšení krevního oběhu, zmírnění bolesti či snížení otoků.

Druhy esenciálních olejů

Levandulový olej, který potěší příjemnou vůní, se využívá v aromaterapii ke zmírnění bolesti a léčbě zánětů. Křečové žíly s sebou častou nesou komplikace v podobě kožních vředů. A právě levandulový esenciální olej pomohl ke zmenšení těchto vředů. Výzkumy, které studovaly účinky rozmarýnového esenciálního oleje potvrdily, že zmírňuje bolest a zlepšuje krevní oběh. Mezi další oleje vhodné pro zlepšení krevního oběhu se řadí například citron, šalvěj či růže. Analgetickými schopnostmi se chlubí heřmánek, myrha či máta.

Možnosti použití esenciálních olejů

První a asi nejjednodušší možností je vytvoření obkladu, ať už teplého nebo studeného. Stačí přidat 5 kapek oleje do 1 litru vody. Následně namočit hadřík a přiložit ho na postiženou oblast po dobu alespoň 15 minut. Během obkladu je vhodné mít nohy zvednuté. Další možností je přidání až 30 kapek esenciálního oleje do 3 lžic nosného oleje. Což může být olej olivový, kokosový, mandlový nebo jojobový. Případně lze olej přidat i do bambuckého nebo kakaového másla. A touto směsí masírovat postižené místo ve směru k srdci.

Je také možné zředit až 8 kapek esenciálního oleje s nějakým nosným olejem a nalít tuto směs do teplé vody. Za zkoušku stojí také příprava 3 litrů teplé vody, do které se přidá asi půl skleničky mořské soli, 100 ml jablečného octa a k tomu přidat esenciální olej. Vhodný je například tea tree olej. Do takto připravené lázně si namočte nohy na 20 až 30 minut. Během procedury je můžete i lehce masírovat. K navození klidu a zmírnění bolestí je možná inhalace esenciálních olejů. Ať už pomocí nalití na kapesník a vdechování nebo za pomoci difuzéru.

iZdroj fotografie: Freepik

Léčba křečových žil

Úlevu od křečových žil může přinést pravidelné cvičení, nošení kompresních punčoch i zhubnutí. Dále je dobré se vyhnout dlouhému sezení nebo stání i oblečení, které je těsné kolem pasu a nohou. Když tyto rady nepomohou, lékaři pravděpodobně doporučí invazivnější léčbu. Může to být skleroterapie, při které se do žil injekčně aplikuje roztok, což žíly utěsní a ony vyblednou. Nebo také laserová operace, odizolování žil a další.

Doporučení pro prevenci i úlevu

Existují některé věci, které můžou pomoci zlepšit krevní oběh a ulevit od křečových žil i jim předcházet. Je vhodné, co nejvíce chodit, aby se zlepšil krevní oběh v nohách. Při dlouhém sezení je vhodné každou hodinu vstát a rozhýbat se. Ideální je také chůze, skákání nebo běh na místě po dobu 5 minut. Dalším doporučením je nesedět se zkříženýma nohama a nosit nízké podpatky, které pomohou zpevnit lýtkové svaly a zabrání hromadění krve. Vhodné je omezit přísun soli, aby nedocházelo k zadržování vody k těle a otokům.

Jakým způsobem nejraději využíváte esenciální oleje?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články