7 faktorů, které vám pomohou diagnostikovat vyhřezlou ploténku. Jedním z nich je necitlivost nohou

Hernie disku je nepříjemné onemocnění, které způsobuje silnou bolest v bederní nebo krční části páteře. Zanedbání jeho léčby může vést až k ochrnutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že sedavý životní styl, nedostatek pohybu nebo neustále krčení se u telefonu může mít velmi nebezpečný vliv na zdraví páteře. V důsledku těchto nezdravých návyků se podle Williama Morrsion člověk může potýkat s mnoha problémy, jako je zejména hernie disku – tedy odluka měkké tkáně, která způsobuje tlak na okolní nervy, což vede k silným bolestem v bederní nebo krční oblasti páteře. Jelikož však tento problém může vést až k ochrnutí, nikdy byste neměli podceňovat jeho příznaky a zakročit včas. 

1) Bolest v končetinách

Zdraví vaší páteře se může projevit především na vašich končetinách. Pokud tedy neustále cítíte bolest, která se šíří z dolní části zad do nohou nebo do ramen, měli byste rychle zpozornět. Tato bolest může nabírat na intenzitě při kašli, kýchání nebo náhlých a prudkých pohybech.  

2) Necitlivost nohou

Necitlivost nohou se může objevit po delším sezení nebo dlouhé jízdě autem. Pokud se však tento problém začne objevovat často a náhle, je důležité, abyste to nenechali jen tak bez povšimnutí – mohlo by jít totiž o časný příznak hernie disku. Důvodem je především skutečnost, že toto nebezpečné onemocnění může přerušit nervové signály, které mozek vysílá do dolní části těla

iZdroj fotografie: Pexels

3) Časté mravenčení nohou 

Mravenčení nohou je stejně jako jejich necitlivost běžný příznak, který lidé nepovažují za nijak zvláště nebezpečný. Ano, pokud se tento příznak objeví z jasných důvodů, jako je například dlouhé sezení v jedné poloze nebo delší cesta za volantem, nemáte se čeho obávat. Pokud se však mravenčení objevuje často a náhle, měli byste tuto skutečnost co nejdříve probrat se svým praktickým lékařem.  

4) Slabost paží 

V případě, že se hernie disku nachází v oblasti vaší krční páteře, můžete se potýkat se slabostí paží, prstů na rukou nebo sníženou pohyblivostí rukou. Pokud vám tedy dělá čím dál větší problém udržet ruce delší dobu v napětí a často vás bolí, měli byste tuto skutečnost co nejdříve konzultovat s lékařem. 

5) Bolest v oblasti krku

Neustálá bolest v oblasti krku je jasné upozornění, že s vaší páteří není něco v pořádku. Pokud je však tato bolest čím dál častější a nabírá na intenzitě, můžete se potýkat s hernií disku v oblasti krku, která vyvolává tlak na nervy a způsobuje tak nepříjemnou bolest. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Bolest zad 

Bolest zad pravděpodobně někdy zažil každý z vás. Kromě nedostatku pohybu nebo sedavého životního stylu může tento nepříjemný problém způsobovat také hernie disku v dolní části zad, která je stále silnější a vystřeluje do celé oblasti zad. Jedná se o jeden z nejzřetelnějších příznaků hernie disku a vy byste jej neměli nikdy nechávat bez povšimnutí. 

7) Slabost hýždí a nohou

Hernie disku, která se objevila v dolní části zad, stlačuje nervové kořeny na konci míchy a způsobuje velkou slabost v nohou a hýždích – tu může doprovázet také silná bolest, necitlivost nebo dokonce inkontinence. Pokud některý z těchto příznaků pociťujete na svém těle, měli byste se co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem a problém začít řešit včas.  

Jak často se s bolestí zad potýkáte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články