Obyčejný hřebíček zbaví infekcí ústní dutiny

Hřebíček není jen aromatickým kořením vhodným do kompotu. Své místo má i v domácím léčitelství. Pomůže s infekcemi dutiny ústní a podpoří trávení.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pod názvem hřebíček si všichni představí nerozvinutá květní poupata tropického stromu nazývaného hřebíčkovec. Vyznačuje se silnou aromatickou vůní i chutí, díky kterým se využívá jako koření do sladkých pokrmů, ale také například rýže či masa. Kromě chuti lze využít také jeho antibakteriálních účinků. Bývá doporučován jako první pomoc při bolesti zubů či dásní. Uleví i od bolesti v krku a zpomaluje proces stárnutí.

Hřebíček zlepší trávení

Čas od času většinu lidí trápí bolesti břicha nebo průjem. Oba tyto stavy mohou být způsobeny celou řadou faktorů. Tak či tak se vždy jedná o nepříjemnou záležitost, které se chcete zbavit co nejrychleji. A hřebíček má většina lidí doma a při ruce, tudíž není problém jeho účinky vyzkoušet. Toto koření se může pochlubit nejvyšším obsahem antioxidantů a povzbuzuje tvorbu trávicích enzymů. Nejen díky tomu je vhodnou volbou pro podporu trávení, navíc chrání i před škodlivými bakteriemi a parazity. Zkuste 2x denně žvýkat hřebíček a výsledky se určitě dostaví.

Pomůže od infekcí dutiny ústní

Rychlá a první pomoc při bolesti zubů. To je asi nejznámější možné využití hřebíčku pro domácí léčbu. Za těmito účinky stojí jeho dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinky, které ho činí vhodným pro hygienu ústní dutiny. Opravdu tlumí bolesti zubů a také zabraňuje šíření bakteriálních infekcí, zejména při zánětu dásní či například po vytržení zubu. Jako bonus navíc s sebou žvýkání hřebíčku přináší svěží dech, a to díky neutralizaci zápachu z úst.

iZdroj fotografie: Flickr

Uleví od bolestí v krku

Bolest v krku se bohužel neobjevuje pouze v zimě. Některé lidi potrápí spíše v létě, například kvůli klimatizacím. Velmi často se jedná o jev, kterým tělo dává najevo přicházející nachlazení či chřipku. Jelikož je hřebíček přírodní analgetikum i antiseptikum, je možné ho cucat v ústech, což ztlumí bolest při polykání. Další možností je i odvar či pasta, kterou si vyrobíte z nadrceného hřebíčku smíchaného s medem. Látky, které hřebíček obsahuje, zpomalí růst mikroorganismů a lokálně utlumí bolest.

Lék proti stárnutí

Jedno z typických perníkových koření se pyšní cennými antioxidanty a ke všemu ve velké míře. Ty ničí volné radikály, čímž zpomalují proces stárnutí. V sušeném hřebíčku se objevují i sloučeniny chránící buňky. Proto je vhodným prostředkem také v péči o pleť. Antioxidační látky také pomohou tělo očistit od škodlivých látek. Často se využívá ve formě oleje, který si lze připravit i doma. Stačí 10 čerstvých a 5 sušených hřebíčků vložit do tmavé uzavíratelné nádoby a zalít 30 ml oleje. Nechte 14 dní na chladném místě.

Do jakých receptů používáte hřebíček?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články