Lidový lék, na který se už pomalu zapomnělo: Kombinace medu s cibulí je dodnes jedním z nejlepších prostředků na nachlazení

Domácí prostředky na kašel a nachlazení mohou být někdy stejně účinné, ne-li účinnější než sirupy z lékárny. Navíc jsou naprosto přírodní a můžete je podávat i dětem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Produkty z lékáren na nějakou dobu téměř zcela nahradily prostředky lidového léčitelství. Možná i díky vědeckému potvrzení účinnosti mnoha těchto receptů se nyní lidové prostředky vracejí. Bohužel mnoho z nich již není všeobecně známých, jak tomu bylo dříve. Proto vám dnes přinášíme hned dva účinné léky na kašel a nachlazení. A jak potvrzuje nutriční specialistka Jillian Kubala, MS, RD, účinnost všech jejich složek byla již několikrát vědecky potvrzena. 

Cibule

Pokud jde o přírodní léky na kašel a nachlazení, mezi ty nejlepší patří rozhodně cibule. Lze ji použít k prevenci i léčbě. Léčivé účinky cibule jsou známy již od starověku, kdy se používala k léčbě onemocnění, jako jsou bolesti hlavy, srdeční choroby a vředy v ústech. Cibule má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah živin, včetně vitamínu C, vitamínů skupiny B, draslíku, biotinu a kyseliny listové. 

Zároveň poskytuje velké množství kvercetinu, silného antioxidantu, který má protizánětlivými účinky. Výzkumy ukazují, že konzumace cibule může pomoci snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, zvýšená hladina triglyceridů a záněty. Cibule může také pomáhat kontrolovat hladinu cukru v krvi, má antibakteriální vlastnosti a ochranný účinek proti některým druhům rakoviny.

Med

Stejně jako cibule, i med má dlouholetou tradici v lidovém léčitelství. Současné výzkumy potvrzují, že med skutečně má mnoho potenciálních zdravotních účinků a hraje významnou roli v mnoha domácích prostředcích a léčebných postupech alternativní medicíny právem. Lokální léčba medem se používala k hojení ran a popálenin již ve starém Egyptě. Tato praxe je běžná i dnes. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Med obsahuje také řadu antioxidantů, včetně fenolových kyselin a flavonoidů, a je spojován s příznivými účinky na zdraví srdce, včetně snížení krevního tlaku a hladiny tuků v krvi. Výzkum také ukázal, že med je přinejmenším stejně účinný při léčbě kašle jako prostředky z lékárny a může také pomoci zkrátit dobu trvání kašle, a to zejména u dětí.

Domácí sirup a odvar na kašel a nachlazení

Následující recepty jsou tak prospěšné pro vaše zdraví, že vám pomohou překonat i tu nejúpornější rýmu a kašel. Jak odvar, tak i sirup můžete užívat preventivně, abyste nachlazení předešli. Pokud už nachlazeni jste, pomohou vám zmírnit příznaky a délku trvání nemoci. Skvěle zabírají na nepříjemný suchý kašel a rýmu. 

Výroba je velmi jednoduchá a nezabere mnoho času, takže pokud si chcete doma vyrobit opravdu účinný lék, rozhodně tyto recepty vyzkoušejte. Jen upozorňujeme, že cokoli s medem by se nemělo podávat dětem do 1 roku věku. Budete potřebovat (nejlépe v bio kvalitě):

  • cibuli
  • med
  • citron

Návod na přípravu cibulového čaje

Nejjednodušším receptem je samotný cibulový odvar. Jednoduše povařte cca 10-15 minut dvě nakrájené (očištěné, ale neoloupané) středně velké cibule ve 3 dl vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po zchladnutí nalijte odvar do sklenice a dochuťte medem a citronem. Med a citron opravdu přidávejte až poté, co nápoj vychladne na teplotu vhodnou k pití, abyste neznehodnotili prospěšné látky v medu a citronu (teplem se ničí).

Cibulový sirup na kašel a nachlazení

Tento recept je také velmi snadný, ale vyžaduje ještě několik hodin zrání. Připravte si malou zavařovací sklenici. Vezměte cibuli a nakrájejte ji na plátky. Množství cibule závisí na velikosti sklenice. Můžete použít i několik malých sklenic. Na dno sklenice položte 3-4 plátky a na ně dejte tolik medu, aby je pokryl. Vrstvení opakujte, dokud není sklenice plná. 

Nechte přibližně 8-12 hodin odležet. Pokud tedy sirup připravíte večer, můžete jej nechat stát přes noc a začít konzumovat  druhý den ráno. Buď samostatně po lžičkách, nebo přimíchaný do vlažného čaje. Tento sirup na nachlazení a kašel lze podávat i dětem starším 4 let.

Jaké další recepty na nachlazení a kašel byste doporučili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články