Se znaménky se můžete narodit, ale častěji se objevují až v pozdějším dětství a dospělosti. Dnes se zaměříme na to, zda je možné se znamének zbavit svépomocí.
Mateřská znaménka – nazývaná také névy – jsou běžné kožní výrůstky, které obvykle vypadají jako malé kulaté hnědé skvrny. Dr. Debra Sullivan, Ph.D. vysvětluje, že znaménka jsou shluky kožních buněk zvaných melanocyty. Melanocyty jsou buňky, které produkují a obsahují melanin, jenž určuje barvu naší kůže.
Jablečný ocet na mateřská znaménka
Jablečný ocet se vyrábí z jablečného moštu z lisovaných jablek. Prochází dvojím procesem kvašení, při kterém vzniká kyselina octová a konečný produkt: ocet. Jablečný ocet má podle mnohých lidí řadu dalekosáhlých zdravotních účinků. Jednou z možností využití, která je popsána na mnoha internetových stránkách, je použití jablečného octa k odstranění mateřských znamének.
Jablečný ocet pro odstranění znamének využívá kyselinu octovou obsaženou v jablečném octu k chemickému spálení oblasti kůže se znaménkem. V případové studii z roku 2015 týkající se mladé ženy, která použila jablečný ocet k odstranění mateřského znaménka a došlo u ní ke komplikacím, se uvádí, že „… mnoho domácích prostředků je neúčinných a potenciálně nebezpečných, což vede k jizvení, pozánětlivé hyperpigmentaci a dokonce k možné maligní transformaci.“
Odstranění znamének jablečným octem a rakovina
Snad nejdůležitějším důvodem, proč nepoužívat jablečný ocet nebo jakoukoli jinou metodu k odstranění znaménka, je to, že nebudete vědět, zda bylo znaménko rakovinné. Pokud existuje možnost, že znaménko bylo rakovinné, chemické vypálení pomocí jablečného octa po sobě zanechá část melanomu. Když vám lékař odstraní rakovinné znaménko, odstraní vám znaménko plus část tkáně pod znaménkem, aby se ujistil, že všechny rakovinné buňky zmizely.
Kdy navštívit lékaře
Pokud chcete znaménko odstranit, navštivte dermatologa. Nepokoušejte se ho odstranit sami. Dermatolog nejprve znaménko vizuálně prohlédne a zjistí, zda má některý z poznávacích znaků, podle kterých by se mohlo jednat o melanom. Poté vám dermatolog znaménko obvykle odstraní buď chirurgickou excizí nebo chirurgickým oholením. V obou případech dermatolog nechá znaménko vyšetřit na přítomnost rakoviny.
Co z toho plyne
Pokud máte znaménko, které se nemění – barva, tvar, velikost, stroupky – a kosmeticky vás neobtěžuje, nechte ho být. Pokud se znaménko mění, navštivte co nejdříve dermatologa. Změny by mohly být známkou melanomu. Pokud je melanom zachycen včas, je téměř vždy vyléčitelný. V opačném případě se může rozšířit do dalších částí těla a může být smrtelný.
Jak řešíte mateřská znaménka vy?