Levná surovina, kterou máme doma všichni: Poradí si s mnoha chorobami, stačí přitom jen 1 lžíce denně

Jablečný ocet znal pro své léčení už Hippokrates. I dnes se mu věnuje velká pozornost. Využijete ho v kuchyni, v koupelně i při některých nemocech. Podívejte se, jak na to.

Zástup lahví s jablečným octem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jablečný ocet se používal pro léčení už v dávných dobách. Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která po pozření vyvolá v těle zásaditou reakci, jinými slovy odkyselí vaše tělo. Stejný efekt má také čerstvé ovoce a zelenina. Myslíte si, že je teď nahradíte jednou lžící jablečného octa? Kdepak. Ovoce a zelenina obsahuje vitamíny a minerály, které vám jablečný ocet rozhodně nemůže dodat. Pomůže vám je z potravy lépe vstřebat. Přesto má řadu pozoruhodných vlastností při léčbě různých chorob.

S jablečným octem rychleji zhubnete

Jablečný ocet má vliv na hladinu inzulinu, kterou snižuje. Navíc zrychluje metabolismus a podporuje spalování tuků a zpracování cukrů. Tím v podstatě snižuje množství tuku, který by se jinak ukládal v těle. Také vám v hubnutí pomůže tím, že potlačí chuť k jídlu.

Jablečný ocet chrání srdce

Jablečný ocet sice neobsahuje žádné vitamíny a minerály, ale doslova přetéká polyfenoly. Tyto látky bojují s volnými radikály a chrání srdce před srdečními nemocemi. Stejně tak chrání i cévy, protože kyselina octová snižuje cholesterol a krevní tlak.

Prevence cukrovky ve lžičce octa

Už výše padlo, že jablečný ocet pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Zpomaluje vstřebávání cukrů, které se po požití vyplaví do krevního oběhu. Dvě lžíce jablečného octa přimíchané do nápoje a vypité na noc před spaním dokáží snížit u cukrovkářů glykémii až o 2 %. Jablečný ocet také zlepšuje citlivost buněk na inzulin a pomáhá tak cukru snadno vstoupit do buněk. Tato vlastnost se hodí hlavně při diabetu s inzulinovou rezistencí.

Jablečný ocet vás omladí

Rychlejší stárnutí souvisí s vysokou hladinou cukru v krvi. První známky, které vás na plížící se stáří upozorní, je vaše pleť. Objevili jste vrásku? Rychle pro jablečný ocet, upravit stravu a zapomenout na bílý rafinovaný cukr. Hned se vám mládí zase vrátí.

Nalíčená žena koukající se do zrcadla iZdroj fotografie: Pixabay
Zrcadlo, zrcadlo řekni jen, kolik cukru smím sníst za den?

Zbaví vás bradavic

Pokud se vám vytvořila bradavice, stačí namočit tampónek do jablečného octa a přiložit jako obklad na bradavici. Hlavně pozor, aby se nedotýkal zdravé kůže v okolí. Použijte obvaz, aby tampónek držel na místě a nechte působit přes noc. Vydržte tento postup opakovat několik dní, dokud se bradavice nevyhojí.

Jablečný ocet uhasí pálení žáhy

Pálí vás žáha? Tento nepříjemný pocit se dá zažehnat jednak jedlou sodou, jednak vodou s troškou jablečného octa. Jablečný ocet je sice kyselý, ale v těle působí jako zásada. To znamená, že sníží produkci žaludečních kyselin a vám se konečně uleví.

Jablečný ocet jako kosmetický přípravek

Jablečný ocet má antibakteriální a protiplísňové účinky. Jistě vás napadne, že by šel využít při léčbě plísně nohou. Nejen plísně, ale dokonce zmírní i zápach nohou. Stačí si připravit koupel nohou v lavóru nebo si nohy po umytí opláchnout vodou s jablečným octem.

U péče o tělo ještě zůstaneme, protože jablečný ocet se hodí také pro oplachování vlasů. Funguje jako kondicionér, dodá vlasům lesk a zbaví vás lupů. Proti lupům se doporučuje přidat 1 až 2 polévkové lžíce do 300 ml vody. Tímto roztokem na závěr po mytí opláchněte vlasy. Pokud se nedostavil očekávaný efekt, můžete zkusit další babské rady proti lupům a svědění pokožky hlavy.

Znáte ještě další potíže, které dokáže vyřešit jablečný ocet?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články