Cukrová detoxikace k obnovení těla i mysli: Neznamená to navždy se ho vzdát, udělejte kompromis se svým organismem

Nadměrná konzumace cukru stojí za vznikem řady nebezpečných onemocnění a chorob. Těmito způsoby ochráníte své tělo a zamezíte jeho negativním účinkům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv si na sladkém jednou za čas pochutná pravděpodobně každý, nadměrná konzumace cukru je zodpovědná za pandemii obezity a je podle dietoložky Adrienne Seitz hlavní příčinou mnoha chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny, demence, cukrovky 2. typu, deprese, akné, neplodnosti nebo dokonce impotence. Abyste proto předešli potenciálním problémům, níže jsme pro vás sepsali způsoby, jak se cukru co nejúčinněji vyhýbat a podpořit tělo, aby jej dokázalo lépe regulovat.  

1) Vyhněte se slazeným nápojům

Pravděpodobně největším zlem jsou slazené nápoje. Ty nejenže obsahují velké množství cukru, ale také řadu chemikálií, které jsou pro vaše tělo zcela nepřirozené. Vyhýbejte se proto všem komerčním džusům, limonádám či energetickým nápojům a raději denně pijte neslazené čaje, smoothie z ovoce či vodu s mátou nebo jinými osvěžujícími bylinkami. 

2) Jezte více bílkovin

Na správném příjmu bílkovin závisí mnoho funkcí vašeho těla. Je to však také jeden ze způsobů, jak regulovat hladinu cukru v krvi a vyhnout se přejídání – trávicí systém musí vynaložit na spálení kalorií z bílkovin velké úsilí, a proto jejich zvýšený příjem potlačí váš přebytečný apetit. Obecně je můžete získat z masa, ryb, ořechů nebo luštěnin.

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Dopřejte si kvalitní spánek

Nedostatek spánku souvisí s mnoha problémy, ovšem mezi ty nejčastější patří nedostatek energie během dne. Lidé pak mají tendenci jíst především sladké a nezdravé potraviny plné cukru a chemikálií, přičemž si myslí, že tak opět nabydou svých sil. Snažte se proto každý den spát minimálně 7 hodin. 

4) Vyměňte cukr za zdravé sacharidy

Abyste potlačili chuť na sladké, měli byste jíst více zdravých sacharidů, které vám přirozeně dodají dostatek energie a podpoří zdraví vašeho těla. Zařadit do svého jídelníčku můžete například rýži, ovesné vločky, kvalitní pečivo či těstoviny. A když to na vás přijde, namísto sušenky si raději nakrájejte sladké ovoce.  

5) Jezte více zdravých tuků

Zdravé tuky jsou pro detoxikaci těla od cukru velmi důležité. Jsou totiž zdrojem omega-3 mastných kyselin, které podporují funkci kardiovaskulárního systému a pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Do svého jídelníčku byste měli přidat více semínek, ořechů, ryb, avokáda a extra panenského olivového oleje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Buďte vždy připraveni

Pokud na vás přijde chuť na sladké, měli byste být vždy připraveni. Váš mozek totiž udělá vše proto, aby vás donutil jít do spíže a sníst první, na co přijdete. Proto byste měli mít pro takové příležitosti vždy připravené proteinové sušenky nebo sáček s oříšky, které vaše chutě zaženou. Můžete také sníst kousek kvalitní hořké čokolády.  

7) Změňte své stravovací návyky

Asi nejlepší ochranou před přejídání se cukrem a zvyšováním hladinu cukru v krvi je nastavení pravidelné a kvalitní stravy. Sestavte si proto jídelníček ze zdravých potravin, který vám bude vyhovovat a každý den jej dodržujte. Jakmile si váš mozek zvykne na rutinu, nebude mít tendenci vyvolávat chutě po sladkém. Kromě toho zdravá strava stimuluje funkce vašeho těla a ochrání vás tak před potenciálním nebezpečím.

Jak často jíte cukr vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články