Jizvy: Zkušená dermatoložka má 20 medicínských i přírodních rad, jak se jich zbavit. Výsledky můžete vidět už za týden

Pokud chcete, aby jizva vypadala méně nápadně, můžete vyzkoušet domácí přírodní léčbu nebo navštívit odborníka. Dermatoložka radí, jak se jizev snadno zbavit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V zásadě existují dvě skupiny lidí. Ti, kteří jsou na své jizvy hrdí, a ti, kteří by se jich nejraději zbavili. Pokud patříte k té druhé skupině, dermatoložka MUDr. Susan Bard pro vás má několik rad, jak se jizev zbavit nebo alespoň zařídit, aby byly méně viditelné. Vyzkoušet můžete jak lékařské metody, tak i osvědčené babské rady.

10 nejlepších zdravotních metod, jak se zbavit jizev

Neexistuje žádný známý způsob, jak nechat jizvy zcela zmizet, ale mnohé z nich časem samy zesvětlají. Existují také jisté lékařské metody a volně prodejné masti a krémy, které mohou výraznost jizev snížit:

  • Silikonové gely nebo fólie: Silikonové gely a fólie lze používat na hojící se kůži, nikoli však na otevřené rány. Jejich účelem je změkčit kůži a jizvu tak zploštit.
  • Kortikosteroidy: Kortikosteroidní injekce snižují otok a zplošťují jizvu. Mohou být účinné při léčbě velmi výrazných nebo keloidních jizev. 
  • Laserová terapie: Laserová terapie, označovaná také jako laserový resurfacing kůže nebo laserová korekce jizev, se zaměřuje na krevní cévy, které mohou zmírnit vzhled jizvy.
  • Kožní výplně: Injekční dermální výplně jsou látky podobné gelu, které se vstřikují pod kůži. Obvykle se vyrábějí z kyseliny hyaluronové. Používají se například k vyplnění hlubokých jamkovitých jizev po akné.
  • Chemický peeling: Chemický peeling lze použít k ošetření jemných jizev. Chemický roztok rozpouští nejsvrchnější vrstvu pokožky, čímž pomáhá zvýšit buněčnou výměnu a odhalit hladší a méně poškozenou pleť.
  • Subcize: Subcize je dalším běžným estetickým ošetřením používaným k léčbě jizev po akné. Spočívá v zavedení malé jehly do kůže, která uvolní jizvu po akné od hlubší tkáně. Kůže se tak zvedne a jizva po akné se zmenší.
  • Vyříznutí (excize) jizvy: Při této léčbě jizev po akné se používá chirurgický nástroj, který odpovídá velikosti jizvy. Jak už název napovídá, jizva se nástrojem odstraní a poté se zašije.
  • Mikrojehličkování: Mikrojehličkování lze použít na celou řadu typů jizev. Ošetření využívá mikrojehly, které se vpichují do kůže a vytvářejí mikrokanálky. Tím se stimuluje tvorba kolagenu, který pomáhá restrukturalizovat pokožku a redukovat viditelnost jizev.
  • Léčivé krémy: V závislosti na typu jizvy vám lékař může předepsat krém. Účinnost většiny krémů na předpis bývá vyšší než u volně prodejných léčiv. Tyto přípravky často obsahují vysoce účinný retinoid nebo lokální steroid, který snižuje svědění a otok.
  • Volně prodejné krémy: Tyto krémy neobsahují aktivní složky, které jsou vázány pouze na lékařský předpis, ale obsahují jiné látky, jejichž cílem je zmenšit velikost a vzhled jizev a bojovat proti zarudnutí nebo svědění.
iZdroj fotografie: Freepik

Přírodní prostředky pro odstranění jizev

Existuje také několik přírodních prostředků, které mohou s odstraněním jizev pomoci. Stále je ale zapotřebí rozsáhlejší vědecký výzkum, který by jejich účinnost potvrdil.

  • Aloe vera: Aloe vera může zlepšit hojení ran a snižuje viditelnost jizev. Aplikujte gel z Aloe 2x denně přímo na jizvu, vtírejte krouživými pohyby, nechte půl hodiny působit.
  • Vitamín E: Minimálně 3x denně masírujte cca 10 minut jizvu a její okolí olejem s vitamínem E. Nechte dalších 20 minut působit.
  • Med: Každý večer si před spaním jizvu potřete vrstvou medu. Jizvu potřenou medem převažte a nechte med přes noc působit. Ráno obvaz odstraňte a med smyjte teplou vodou.
  • Kokosový olej: Přehled výzkumů z roku 2018 uvádí, že kokosový olej účinně podporuje hojení ran mimo jiné tím, že podporuje syntézu kolagenu. 2 až 4x denně masírujte jizvu po dobu 10 minut a nechte alespoň hodinu působit.
  • Jablečný ocet: Jablečný ocet prokazatelně pomáhá předcházet vzniku jizev po akné. Každý večer potřete jizvu směsí 2 dílů destilované vody a jednoho dílu jablečného octa. Ráno místo omyjte vlažnou vodou.
  • Levandulový a olivový olej: Výzkum naznačuje, že levandulový esenciální olej je při hojení ran poměrně účinný. Smíchejte tři kapky levandulového esenciálního oleje se třemi lžícemi extra panenského olivového oleje. Alespoň 3x denně touto směsí  jizvu 5 minut masírujte a nechte dalších 20 minut působit.
  • Citrón: Potírejte jizvu plátkem citrónu a vymačkejte na ni trochu citrónové šťávy. Nechte 10 minut působit a opláchněte.
  • Brambora: Nakrájejte bramboru na středně silná kolečka. Cca 20 minut si krouživými pohyby plátkem brambory potírejte jizvu. Jakmile plátek brambory začne zasychat, vyhoďte ho a pokračujte v potírání dalším plátkem. Poté nechte ještě asi 10 minut oschnout a opláchněte.
  • Šípek a kadidlo: Jedna studie z roku 2019 potvrdila, že šípkový olej významně podporuje hojení ran a zmenšuje jizvy. Studie z roku 2017 naznačila, že kadidlový olej napomáhá hojení kožních fibroblastů. Smíchejte stejný díl šípkového a kadidlového esenciálního oleje. Směs vmasírujte do jizvy a 45 minut počkejte, následně opláchněte teplou vodou. Opakujte 3x denně.
  • Jedlá soda: Starší studie z roku 1995, která se zabývala pooperačním hojením ran, zaznamenala výrazné zlepšení při použití jedlé sody. Zlepšení bylo pozorováno již 7. den a ještě výrazněji 14.den. Smíchejte destilovanou vodu – po troškách – se 2 polévkovými lžícemi jedlé sody, dokud se nevytvoří pasta. Navlhčete jizvu destilovanou vodou a poté naneste pastu na mokrou jizvu. Pastu fixujte teplým obkladem po dobu 15 minut. Opláchněte a denně opakujte.

Jaký máte trik na jizvy vy?

Zdroj: Healthline 

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články