5 triků, jak se navždy zbavit zápachu nohou během několika minut. Skvělou možností je vodní lázeň, která vyjde cca na 25 Kč

Zápach nohou je nepříjemný jak pro jejich majitele, tak pro jeho okolí. Může vést k pocitům studu a strachu z přezouvání. Proto je důležité o své nohy řádně pečovat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Trpíte zápachem nohou? Stydíte se na návštěvách zouvat? Tak pro vás máme skvělou zprávu. Zápachu nohou se dá zbavit. Jde to snadno a rychle. Edukační sestra Debra Sullivan s více než dvacetiletou praxí v oboru ovšem zdůrazňuje, abyste po úspěšném odstranění zápachu nepřestávali s péčí o nohy. Tím, že je budete udržovat zdravé a opečovávané, máte jistotu, že vás už zápach nohou nikdy trápit nebude.

Proč nohy zapáchají

Jeden z dětských vtípků tvrdí, že je to proto, že rostou ze zadečku. Ale není tomu tak. Nohy mají sklon k zápachu proto, že je na nich velké množství potních žláz. Čím více se člověk potí, tím více se potí také jeho nohy. Bakterie rozkládají pot a vzniká zápach. Ten se umocní, když se bakterie rozmnoží v důsledku špatné hygieny nohou nebo ponožek a bot z neprodyšných nebo špatně prodyšných materiálů. Vlhko, teplo a špatná hygiena je pro plíseň nohou pozvánka jak vyšitá.

5 triků, jak odstranit zápach nohou

Těchto pět triků by vám mělo pomoci se jednorázově zbavit zápachu nohou. Tady ale pozor. Tyto rady neléčí příčinu problému, pouze jeho nepříjemný projev. Abyste si udrželi nohy voňavé a zdravé, musíte také dodržovat hygienická pravidla – měnit si ponožky každý den, pečlivě si usušit boty, umývat nohy mýdlem atp. A nyní k samotným radám.

1. Jedlá soda

Jedlá soda je úžasný pomocník v domácnosti. Jistě ji najdete v kuchyni i u vás doma. Jedlá soda skvěle čistí a pohlcuje pachy. Vyrobte si z ní tedy koupel pro nohy. Potřebujete na to velkou mísu a 8 hrnků horké vody. Přidejte a rozmíchejte jednu čtvrtinu hrnku jedlé sody. Přidejte také šťávu z jednoho citronu. Nyní se pohodlně posaďte, namočte si nožky a nechte je 30 minut louhovat.

2. Krémy

Hydratační krémy na nohy vám pomohou přebít zápach libou vůní a hydratovat kůži chodidel. Když se dobře podíváte na obal nebo na složení krémů, jistě snadno najdete takový, který vám zároveň pomůže bojovat proti mikroorganismům na nohou. Pokud trpíte na plísně, vyzkoušejte přímo Canesten krém.

iZdroj: Pixabay.com

3. Černý čaj

Tento trik spoléhá na antibakteriální účinky černého čaje. Opět budete potřebovat velkou nádobu, abyste si z něj připravili koupel pro nohy. Připravte si litr černého čaje. Nechte ho vychladnout na teplotu, kterou snesete na koupel. Ohřejte si litr vody na podobnou teplotu a obě tekutiny nalijte do velké nádoby. Vložte nohy (bez ponožek a bez bot) a vychutnávejte si lázeň zhruba půl hodiny.

4. Jablečný ocet

Jablečný ocet má silné antibakteriální, antitoxické a antioxidační vlastnosti. Doporučuje se proti otravnému hmyzu. Když dokáže zahubit mravence, jistě si poradí i se zápachem nohou. Připravte si z něj koupel. Smíchejte půl litru octa a litr horké vody. Nikdy ocet nepoužívejte neředěný. Do lázně si namočte nohy a nechte je dvacet minut relaxovat. Zápach by měl zmizet. Pokud vás trápí bolest v chodidlech, měla by odeznít i ta.

5. Rozmarýn a šalvěj

Příroda je jako otevřená lékárna. Stačí jenom vědět, na které bylinky se obrátit. Když přijde na záněty v těle, šalvěj patří k nejúčinnějším bylinám vůbec. Navíc většina bylinek krásně voní. Smíchejte v teplé vodě lžičku sušeného rozmarýnu a lžičku sušené šalvěje. Ponořte nohy a nechte dvacet minut v koupeli. Změnu byste měli pozorovat už od první koupele.

Co pomohlo vyhrát boj se zápachem nohou vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Dámské boty, které budou v roce 2023 nejmódnější
Události247
Události247
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
adbz
adbz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti