Silné a zdravé nehty nejsou pro každého samozřejmostí. Upravených lůžek ale můžete dosáhnout pomocí oleje a citronu

Silné a zdravé nehty mohou být ukazatelem dobrého zdraví, ale někdy nehty nejsou tak silné, jak byste si přáli. Naštěstí existuje několik různých triků, jak nehty posílit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nehty, ostatně jako celé ruce, vysílají do okolí mnoho různých signálů. Pokud tedy máte velmi slabé, lámavé a nevzhledné nehty, lidé si toho snadno všimnou a vy se za jejich vzhled můžete stydět. Naštěstí existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste své nehty posílili a ozdravili. Dr. Cynthia Cobb, praktická sestra se specializací na ženské zdraví, estetiku, kosmetiku a péči o pleť, tvrdí, že nikdy není pozdě provést potřebné změny. 

Životospráva

Dbejte na zdravou a vyváženou stravu, profituje z ní celé tělo, včetně nehtů. Jedním z nejdůležitějších vitamínů pro nehty je biotin, tedy vitamín B7, najdete jej například ve vařených vejcích či sardinkách, případně můžete používat doplňky stravy. Důležitá je též hydratace, pití dostatečného množství vody je pro zdraví nezbytné a zdraví nehtů není výjimkou. Bez dostatečné vlhkosti se nehty mohou stát křehkými a snadno se lámou a odlupují.

Zatímco pití dostatečného množství vody nehty posiluje, dejte pozor na zbytečné namáčení rukou. Přílišné namáčení ve vodě může totiž způsobit, že vaše nehty budou slabé a lámavé. Při mytí nádobí noste rukavice a při koupeli se snažte držet ruce mimo vodu.

Pozor na nehtové produkty

Mnohé laky na nehty obsahují silné chemické látky, které mohou nehty oslabit. Stejně tak i odlakovače na acetonové bázi. Opatrně též s gelovými nehty. Ty jsou sice označovány za snadnou alternativu pro ty, kteří mají problémy s růstem nehtů, ale jejich časté používání může způsobit odlupování nehtů, což je oslabuje. Pokud si je musíte pořídit, nenoste je nepřetržitě.

Z jedné studie navíc vyplynulo, že ultrafialové světlo, které je pro gelový lak nezbytné, je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny kůže, ačkoli expozice je mnohem nižší než ta, kterou působí UV opalovací přístroje. Vystavení se silnému UV záření také způsobuje předčasné stárnutí kůže na rukou, a ani to nehtům neprospívá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy na krásné nehty

  • Noste spíše kratší nehty: Dlouhé nehty se častěji lámou a zachytávají o věci, zatímco kratší nehty se méně často štěpí, lámou, což přispívá k jejich pevnosti.
  • Nepoužívejte nehty jako nástroje: Pokud používáte nehty například k otevírání plechovek, může to způsobit jejich oslabení a vyšší lámavost.
  • Pilujte jedním směrem: Pokud používáte pilník na nehty, pilujte je vždy jen v jednom směru.
  • Používejte rukavice: Při úklidu domácnosti používejte gumové rukavice. Mnoho čisticích prostředků obsahuje chemikálie, které mohou nehty oslabit.

Pokud jste vyzkoušeli různé prostředky a nic nepomáhá, navštivte svého lékaře. Je možné, že tenké nebo lámavé nehty způsobuje nějaký zdravotní problém, který je potřeba řešit.

Ozdravné kůry pro nehty

Proti lámavosti nehtů mohou pomoci i jednoduché zábaly či lázně za použití oleje či citrónu:

  1. Do 100 ml olivového oleje vymačkejte tucet kapek čerstvé citronové šťávy. Vtírejte do nehtů a nehtových lůžek.
  2. Do teplého rostlinného oleje přidejte několik kapek čerstvé citrónové šťávy a obsah jedné kapsle s vitamínem A. Do vzniklé lázně ponořte ruce na 20 minut.
  3. Do rozkrojeného citrónu vmáčkněte bříška prstů. Vydržte asi 10 minut. Tuto metodu můžete obden střídat s nehtovými lázněmi.
  4. Ponořte prsty na 10 až 15 minut do směsi rostlinného oleje (dvě polévkové lžíce) a zeleného čaje (půl šálku).

Jak pečujete o své nehty vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články