Jak poznat ledvinové kameny: Časté močení je začátek, pak přichází nevolnost

Ledvinové kameny jsou nepříjemný problém, který může snadno narušit váš každodenní život. Naštěstí je lze zavčasu rozpoznat podle typických příznaků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledvinové kameny jsou shluky krystalů soli, které se usazují v ledvinách při tvorbě moči a odstraňování odpadních látek. Podle jejich chemického složení je lze podle lékaře Matt Coward rozdělit na několik typů, a to vápenaté, zánětlivé, cystinové nebo močové. V každém případě však mohou napáchat nepříjemné škody na vašem zdraví a snadno tak narušit váš každodenní život. Abyste se proto ochránili před jejich potenciálními dopady, je vhodné znát typické příznaky tohoto problému a v případě rozpoznání zakročit včas. 

1) Krev v moči

Ledvinové kameny mohou kvůli svému drsnému povrchu dráždit močové cesty a způsobovat tak oděrky a záněty okolních tkání. To může způsobit, že se ve vaší krvi objeví moč, což je problém známý také jako hrubá hematurie. Je ovšem důležité poznamenat, že v tomto případě byste nikdy neměli zanedbávat návštěvu lékaře, neboť se může jednat o příznak závažnějších onemocnění, jako je například rakovina močového měchýře. Pokud se však jedná o kameny, lékař vám pravděpodobně okamžitě navrhne léčbu. 

2) Časté močení

Přestože ledvinové kameny většinou neucpávají močové cesty, mohou vytvářet tlak na močový měchýř, což může zvyšovat naléhavou potřebu močení. V důsledku tak člověk může neustále pociťovat pocit plného močového měchýře, a to i přesto, že nijak nezvýšil svůj běžný příjem tekutin. Tento příznak se může také čas od času objevit během nočních hodin, což může narušit váš spánek a přispívat tak k dalším nepříjemným problémům, jako jsou deprese nebo úzkost.

3) Horečka nebo zimnice

Pokud ledvinový kámen způsobí infekci v močové trubici, k čemuž může dojít například v důsledku ucpání ledviny nebo působení obsažených zárodků, pravděpodobně u vás dojde k rozvoji onemocnění zvaného pyelonefritida. Ta se projevuje bolestí, vysokou horečkou a pocitem pálení při močení. Jedná se mimo jiné o nejnebezpečnější stav, který mohou ledvinové kameny způsobit – proto je vhodné při rozpoznání příznaků co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. 

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Bolest na stranách trupu

Bolest na jedné nebo obou stranách trupu v blízkosti ledvin je obvykle způsobena poruchou funkce tohoto párového orgánu nebo močových cest – může se však také jednat o bolest, která vyzařuje i z jiného životně důležitého orgánu, což naznačuje závažnější zdravotní problém. Pokud však za její příčinou stojí ledvinové kameny, může přicházet ve vlnách, postoupit do břicha, třísel a močové trubice a také způsobovat nepříjemné pocity při močení. V každém případě je však důležité, abyste tento příznak neignorovali. 

5) Nevolnost nebo zvracení

Pokud se ledvinový kámen dostane do oblasti pánve nebo začne blokovat odtok moči z ledviny do močovodu, může to vést k hromadění moči uvnitř ledvin (stav, který se projevuje jako ledvinová kolika, což je hlavní příznak nefrolitiázy). Tento problém může dále vést k nesnesitelné bolesti a je doprovázen plynatostí, tendencí ke zvracení a mnohdy také dalšími žaludečními problémy. 

Jak se před ledvinovými kameny chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům