Nedaří se vám skoncovat s kouřením? Tento recept prý pomohl už tisícům závislých snáze přejít abstinenční příznaky

Není žádným tajemstvím, že kouření je škodlivé. Ale také vysoce návykové, což vám potvrdí každý, kdo někdy zkoušel přestat. Tento recept vás prý chuti na cigaretu zbaví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Slíbili jste si, že přestanete kouřit, až dokončíte vysokou školu, až vám bude 30 let nebo až se vám narodí první dítě? Slíbili jste své rodině, že skončíte, jakmile se zaběhnete v nové práci, vrátíte se z dovolené nebo odejdete do důchodu? A přesto stále kouříte. Doktorka Stacy Sampson, D.O. tvrdí, že závislost na nikotinu je u většiny lidí silnější než jejich vůle. Pokud jste se ale skutečně rozhodli s kouřením skoncovat, může se vám hodit několik našich tipů.

Negativa kouření

Kouření je v dnešní společnosti jedním z největších nepřátel lidského zdraví. Je velmi škodlivé a má na svědomí miliony úmrtí po celém světě. Kvůli nikotinu v cigaretách je ovšem náročné s kouřením přestat, protože nikotin je nejen extrémně toxický, ale také vysoce návykový. Kromě toho, že je kouření velmi škodlivé, je odvykání od něj doprovázeno mnoha nepříjemnými příznaky, jako jsou neklid, podrážděnost, rozmrzelost, zvýšená hladina stresu a častý pocit žízně.

Domácí lék proti kouření

Tuto směs si můžete připravit sami doma, stačí vám k ní pouhé dvě přísady. Její zastánci na ni nedají dopustit, ovšem nebyl proveden žádný vědecký výzkum, který by potvrdil, že funguje. Samotný lék je velmi jednoduchý a spočívá v přidání půl polévkové lžíce práškového hydrogenuhličitanu draselného (vinného kamene) do sklenice čerstvě vymačkané pomerančové šťávy. Směs následně vypijete.

Hydrogenuhličitan draselný 

Hydrogenuhličitan draselný neboli vinný kámen možná znáte jako náhražku prášku do pečiva nebo z vinařství jako přísadu do vína. Hydrogenuhličitan draselný ale také odvádí nikotin z těla a snižuje chuť na něj. Proto ho také najdete ve všech žvýkačkách či pastilkách na odvykání kouření.

Kuřáci a draslík

Studie prokázaly, že kuřáci mají nižší hladinu draslíku v krvi než nekuřáci, takže díky významnému obsahu draslíku tato směs pomáhá také snižovat chuť k jídlu. Draslík hraje zásadní roli v mnoha biologických funkcích. Je jedním z aktivátorů mnoha enzymů, tj. složkou důležitou pro jejich správnou funkci, a je nezbytný pro sekreci inzulínu, metabolismus sacharidů a syntézu bílkovin.

Neměli bychom však zapomínat, že jeho nadměrné užívání může být nebezpečné. Hyperkalemie je nežádoucí stav, který je primárně způsoben vysokou koncentrací draslíku v těle. Její příznaky sahají od únavy po svalovou slabost, necitlivost a brnění. Proto se před použitím jakéhokoli lidového prostředku raději poraďte se svým lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další metody jak přestat kouřit

Existuje mnoho konvenčních metod, jak s kouřením skoncovat:

Náhradní nikotinová terapie: Náhradní nikotinová terapie v podobě náplastí, žvýkaček a podobně dodává nikotin, po kterém vaše tělo touží, v mnohem bezpečnější formě než cigarety. Postupem času snižujete množství nikotinu, které konzumujete, až snad svou závislost zcela překonáte.

Léky na odvykání kouření: Tyto léky na předpis mění chemické látky v mozku, aby zmírnily touhu po cigaretě a abstinenční příznaky. 

Alternativní terapie: Některé terapie se zabývají psychickými a fyzickými návyky, které jste si vypěstovali v souvislosti s cigaretami. Mezi tyto terapie patří hypnóza, akupunktura či řízená meditace.

Jaká metoda se při odvykání kouření osvědčila vám?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články