Zbavte se strií přírodní cestou. Krátkou domácí masáží se propracujete až k výstavní pokožce

Jedním z nejsilnějších prediktorů vzniku strií je genetika. K jejich úplnému odstranení se používá např. laser, radiofrekvence nebo mezoterapie. Existují však i možnosti domácí léčby. 

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Strie vznikají, když kůže rychle mění svůj tvar v důsledku růstu nebo přibývání na váze. Nejčastěji se objevují v těhotenství a v pubertě. Specializovaná zdravotní sestra Cynthia Cobb vysvětluje, že zpočátku se strie projevují jako nápadné červené nebo fialové čárky. Po vyblednutí jsou obvykle méně nápadné. Na strie neexistuje zatím žádný zázračný zmizík, ale některé domácí prostředky mohou pomoci jejich výrazný vzhled zmírnit a mohou přispět k jejich rychlejšímu vyblednutí. U novějších strií je větší pravděpodobnost, že budou na léčbu reagovat.

Vitamín A

Vitamín A  se používá v běžně dostupných pleťových krémech, ve složení ho najdete pod označením retinoid. Díky retinoidům může pokožka získat hladší a mladistvější vzhled. Jelikož jsou známa rizika spojená s užíváním retinoidů během těhotenství, neměla byste je používat, pokud jste těhotná (nebo se otěhotnět snažíte) či kojíte.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je účinná složka pro hydrataci a hojení pokožky. Často se používá v krémech, pleťových vodách a sérech. Viditelný vzhled strií přichází spolu s neviditelnými změnami na vaší pokožce. Tyto změny způsobují, že pokožka je méně pružná, částečně proto, že kolagen neplní svou obvyklou práci při zpevňování pokožky. Promazávejte pokožku, kde máte strie, ideálně každý večer.

Centella

Centella asiatica je bylina, která je oblíbenou složkou korejských kosmetických produktů. Výrobky obsahující centellu, známé jako cica krémy, se někdy používají jako přípravky na ošetření jizev nebo na zklidnění a obnovu citlivé pleti. Centella pomáhá zmírňovat záněty a podporuje tvorbu kolagenu. 

Cukr

Cukr je oblíbeným peelingovým prostředkem. Malé krystalky jemně drhnou odumřelou kůži a zanechávají pokožku hladší.

iZdroj fotografie: Freepik

Příprava cukrového peelingu:

  1. Smíchejte 1/2 šálku cukru s mandlovým nebo kokosovým olejem. Olej po troškách vmíchávejte do cukru. 
  2. Peeling je hotový, když vypadá jako mokrý plážový písek. 
  3. Směs jemně rozetřete po části těla, kde máte strie.
  4. Opakujte 2 až 3krát týdně při sprchování nebo koupeli. Opláchněte teplou vodou.

Aloe vera

Aloe vera má dlouhou historii jako přírodní prostředek k ošetření pleti. Gel z listů rostliny aloe vera lze aplikovat přímo na pokožku, aby se zklidnila a hydratovala. Denně po sprchování nanášejte na strie čistou rostlinnou aloe vera nebo volně prodejný přípravek z ní.

Kokosový olej

Panenský kokosový olej má některé známé účinky na pokožku. Pomáhá udržovat ochrannou bariéru pokožky. Výzkum z roku 2018 naznačil, že kokosový olej působí příznivě na suchou pokožku a některé kožní infekce. Panenský kokosový olej také pomáhá rychleji hojit kožní rány.

Jaké máte tipy proti striím vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům